AKTUALNOŚCI sprzed 2017/2018

II rajd rowerowy szlakiem 18 Dywizji Piechoty

        W piątek 23 września 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Andrzejewie wybrali się na II rajd rowerowy śladami 18 Dywizji Piechoty. W rajdzie wzięło udział  34 rowerzystów (8 opiekunów i 26 uczniów, w tym 6-letnia Natalia z oddziału przedszkolnego). Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Elżbieta Kamyczek, Bożena Kotomska, Ewa Warszawin, Ewa Zielonka oraz mamy - panie:  Iwona Majewska, Magdalena Murawska, Edyta Tyszka  i  siostra naszego ucznia - pani Olga Sołowińska.

      Przez całą drogę eskortował nas radiowóz z Komisariatu Policji w Małkini Górnej. Po przejechaniu 5 - kilometrowego odcinka bezpiecznie dotarliśmy do Łętownicy, gdzie czekał na nas komitet powitalny w składzie: gospodarz terenu – Wójt Gminy Szumowo p. Jarosław Cukierman, radny Gminy Szumowo - p. Jerzy Krakówka , Prezes OSP Łętownica – p. Kazimierz Gwardiak, p. Jan Ambroziak – były dyrektor szkoły  oraz rodzice naszych uczniów zamieszkujący tę miejscowość.

     Po serdecznym powitaniu rozłożyliśmy koce i usiedliśmy u stóp, powstałego w 2002 roku, pomnika  poświęconego żołnierzom 18 Dywizji Piechoty walczącym z hitlerowskim najeźdźcą w bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem  w dniach 12-13 września 1939 roku. Pani Ewa Warszawin opowiedziała zebranym historię powstania 18 Dywizji Piechoty, tragiczne koleje losu i 20-letnią historię tejże dywizji. Wypowiedzi poparte były oglądaniem fotografii i dokumentów z okresu walk. Poznaliśmy sylwetki wszystkich dowódców oraz szczegóły ostatniej bitwy dywizji, nie bez powodu zwanej „ Żelazną” i „Nieugiętą”.

        Następnie delegacja uczniów zapaliła znicz i z dumą odśpiewaliśmy hymn naszej szkoły.

      Miłą niespodziankę sprawił nam p. Wójt – J. Cukierman, wręczając wszystkim uczestnikom rajdu pamiątkowe medale z I Masowego Biegu Pamięci Śladami Bitwy pod Łętownica i Andrzejewem.

       Potem zostaliśmy zaproszeni do miejscowej szkoły, gdzie  przy ognisku mogliśmy się posilić i ogrzać przed drogą powrotną do Andrzejewa.

       Był to drugi rajd tego typu, ale zapewne nie ostatni. Upamiętniał 77 rocznicę ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty. Był on kolejną, po biegu masowym i uroczystościach przy mauzoleum, formą obchodów Święta Patrona Szkoły., Rajd był wspaniałą lekcją historii dla wszystkich jego uczestników, gdzie aktywność fizyczna połączona była z poszerzaniem wiedzy.