• VI GRA TERENOWA „OSTATNIA BITWA 18 DP”
          • VI GRA TERENOWA „OSTATNIA BITWA 18 DP”

          • VI GRA TERENOWA „ OSTATNIA BITWA 18 DP”

            W czwartkowe popołudnie, 14 września 2023r., już po raz szósty młodzież z SP Szumowo, Stara Ruskołęka, Ołdaki i Andrzejewo wzięła udział w grze terenowej poświęconej ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty. Była ona jedną z form obchodów 84. rocznicy bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą 12-13 .09.1939r.

            Gra rozpoczęła się przed budynkiem dawnej szkoły podstawowej w Łętownicy. Tu uczestnicy zostali powitani przez organizatorów. Odbyło się losowanie kolejności startowej. Każda drużyna otrzymała swoją nazwę i odznaczenia - odpowiadające nazwom oddziałów walczących w bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem. Uczestnicy otrzymali mapę i pod opieką swoich nauczycieli rowerami wyruszyli na trasę z Łętownicy do Andrzejewa, gdzie rozlokowanych było dziesięć punktów zadaniowych. Trasa biegła polnymi drogami, a poszczególne zespoły przemieszczały się na rowerach.

            Uczniowie musieli wykazać się znajomością historii i orientacją w terenie. W czasie trasy mieli okazję poznać różne epizody bitwy, rozwiązywali zagadki historyczne i wykonywali zadania nawiązujące do wydarzeń z 12-13 września 1339 roku. Uczestnicy gry musieli też wykazać się wiedzą, umiejętnościami, kondycją i siłą chociażby przy przenoszeniu na noszach „rannego żołnierza”. Każde wykonane zadanie było punktowane. Młodzież miała za zadanie m.in. obliczanie ilości dział, opatrywanie rannego , udzielanie pierwszej pomocy; rozpoznanie stroju i elementów wyposażenia polskiego i niemieckiego żołnierza; rzucanie granatem, strzelanie z karabinu do tarczy, odszukanie za pomocą wykrywacza metalu zakopanych łusek po nabojach, pokonania toru przeszkód, rozpoznawanie wyposażenia strażaka, rozwiązywania zagadek, krzyżówek.

            Uczestnicy gry zwiedzili miejsca ważne dla historii i upamiętniania ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty: pomnik i mural w Łętownicy, pola na których toczyły się walki i gdzie przetrzymywano polskich jeńców, kościół w Andrzejewie oraz mauzoleum żołnierzy 18 DP .

            W tym roku I miejsce zdobyła drużyna z naszej szkoły. W jej skład wchodzili: Bolesław Wyszomirski, Cezary Gniazdowski, Antoni Nietubyć, Michał Ogonowski i Kamil Kulesza. Zwycięska drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom i bony ufundowane przez Urząd Gminy w Andrzejewie.

            Nad przebiegiem gry czuwali opiekunowie z poszczególnych szkół: p. Renata Han, p. Magdalena Staniaszek, p. Danuta Rostkowska, ks. Marek Ulatowski i p. Wojciech Strzeszewski.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do koordynatorów gry: p. Barbary Nagórki, p. Iwony Majewskiej, p. Ewy Zielonki, p. Ewy Warszawin, p. Agnieszki Przychodzeń, ks. Andrzeja Zielińskiego, p. Grzegorza Świderskiego, p. Sławomira Tabędzkiego, p. Grzegorza Tyszki, p. Marka Krajewskiego, p. Damiana Jasko, p. Wojciecha Strzeszewskiego, strażaków z OSP w Andrzejewie – p. Emilii Jasko, p. Renaty Predel. Dziękujemy również uczniom odgrywającym role żołnierzy na poszczególnych bazach: Jakubowi Szaflickiemu, Kacprowi Sobotce i Mikołajowi Jastrząb.

            Taka forma zdobywanie wiedzy, połączona z aktywnością fizyczną, zachęca do dalszego badania i odkrywania lokalnej historii, kształcenia umiejętności współdziałania w grupie oraz integracji dzieci i młodzieży z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo.

            Gra terenowa "Ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty" na stałe wpisała się w kalendarz obchodów rocznicowych bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem.

            Wszystkim, którzy przyczynili się do jej zrealizowania serdecznie dziękujemy.

            DO ZOBACZENIA ZA ROK!

          • VII EDYCJA MASOWEGO BIEGU ŚLADAMI BITWY POD ŁĘTOWNICĄ I ANDRZEJEWEM

          • W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły 17 września 2023 r. odbyła się VII EDYCJA MASOWEGO BIEGU

            ŚLADAMI BITWY POD ŁĘTOWNICĄ I ANDRZEJEWEM. Jak co roku bieg przyciągnął wielu amatorów aktywnego spędzania czasu, szczególnie spośród uczniów naszej Szkoły. Klasyfikacja odbyła się zgodnie z regulaminem.

            Kategoria dziewczęta kl. I-IV:

            I miejsce - Amelia Majewska - Szkoła Podstawowa im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie

            II miejsce - Nadia Młyńska - SP Ołdaki Polonia

            III miejsce - Julia Zawistowska - Szkoła Podstawowa im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie

            Kategoria chłopcy kl. I-IV:

            I miejsce - Szymon Szaflicki - Szkoła Podstawowa im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie

            II miejsce - Hubert Godlewski - Szkoła Podstawowa im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie

            III miejsce - Julian Moczydłowski - Szkoła Podstawowa im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie

            Kategoria dziewczęta kl. V-VIII:

            I miejsce - Gabriela Kraszewska - Szkoła Podstawowa im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie

            II miejsce - Maja Szymańska - Szkoła Podstawowa im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie

            III miejsce - Antonina Bauer - Szkoła Podstawowa im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie

            Kategoria chłopcy kl. V-VIII:

            I miejsce - Piotr Godlewski - SP Ołdaki Polonia

            II miejsce - Robert Terciak - Szkoła Podstawowa im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie

            III miejsce - Michał Ogonowski - Szkoła Podstawowa im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie

            OPEN – MIESZKAŃCY GMINY ANDRZEJEWO

            KOBIETY

            1. JEGLIKOWSKA MAGDALENA ANDRZEJEWO

            2. KOŁOTA MONIKA PĘCHRATKA MAŁA

            3. KOWALCZYK IRENA ANDRZEJEWO

            MĘŻCZYŹNI

            1. TYMIŃSKI MACIEJ PIEŃKI-ŻAKI

            2. SKŁODOWSKI HENRYK DĄBROWA

            3. LESZCZYŃSKI OLIWIER ANDRZEJEWO

            OPEN – UCZESTNICY SPOZA GMINY

            KOBIETY – TABĘDZKA KATARZYNA ZAMBRÓW

            MĘŻCZYŹNI – PTASZYŃSKI KAMIL SZUMOWO

            Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale , a najlepsi nagrody finansowe ufundowane przez Gmina Andrzejewo.

            Dziękujemy za rywalizację w duchu fair play i zapraszamy za rok.

             

          • Spotkanie z Policjantem

          • 20 września 2023 roku odbyło się spotkanie z policją w oddziałach przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Andrzejewie. Policjant dzielnicowy rejonu Gminy Andrzejewo - mł. asp. Artur Dziewulski w formie praktycznej, przypomniał dzieciom podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię oraz jak zachować się, gdy spotkają na swojej drodze groźnego psa. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi. Serdecznie dziękujemy Panom Policjantom za przybycie i przybliżenie zasad bezpieczeństwa dotyczącego ruchu drogowego.

          • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

          • "Dzień Przedszkolaka" to ważne święto, uczciliśmy je razem tańcem i piosenką" 20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Było głośno, wesoło i bardzo kolorowo

            Naszym wspaniałym Przedszkolakom życzymy dużo uśmiechu i dużo słonka

        • Spotkanie w bibliotece
          • Spotkanie w bibliotece

          • Pasjonaci lokalnej historii ze Szkoły Podstawowej w Andrzejewie wzięli licznie udział w spotkaniu zorganizowanym przez Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo. Panowie Damian Jasko i Marek Krajewski przybliżyli wiedzę na temat działań wojennych na naszych terenach z początków września 1939 r. Szczególnie interesujące było obserwowanie kompletowania wyposażenia żołnierza piechoty. Kacper Sobotka z klasy 8 naprawdę dzielnie prezentował ekwipunek wojskowy. Spotkanie zakończył konkurs wiedzy na temat przekazanych wcześniej wiadomości. Uczestnicy spotkania wykazali się niezwykłą wiedzą

            Niniejszym obchody święta patrona naszej szkoły uważamy za rozpoczęte.

        • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w Oddziałach Przedszkolnych
          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w Oddziałach Przedszkolnych

          • „W kolejny rejs dziś wypływamy,
            szkoła na nas czeka.

            Chcemy się uczyć,

            by wyrosnąć na mądrego człowieka”  

             

            W czwartek 22.06.2023 r. sześciolatki z grupy „Biedronki” i „Pszczółki” pożegnały się z przedszkolem. Cztery lata wspólnych zabaw i zajęć szybko minęły. Nadszedł czas wakacji i pożegnań. W uroczystości zakończenia roku uczestniczyli zaproszeni goście, rodzice oraz młodsze przedszkolaki.

            Program artystyczny pt. ,,WYRUSZAMY W NOWY REJS…” przygotowany przez p. Ewę Warszawin i p. Monikę Kuleszę specjalnie na tę okazję, wprowadził zgromadzonych w wakacyjny nastrój. ,,Załoga wilków morskich” podczas teatralnego rejsu przedstawiła swoje wakacyjne marzenia, przywołała przedszkolne wspomnienia i podziękowała za trud włożony w wychowanie. Występy poprzedziły pokazy umiejętności tanecznych 4,5,6, i 7 - latków. Na koniec przedszkolacy odchodzący do szkoły otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.

            Kolejni absolwenci przedszkola opuszczają nasze mury, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.

             

          • Wycieczka do Białegostoku

          • 15 czerwca 2023 roku pięciolatki( grupa ,, A’’ i ,,B’’) pod opieką nauczycieli: Bożeny Kotomskiej, Bogumiły Bauer oraz rodziców wyruszyły autokarem na wycieczkę do Białegostoku. Niezwykłą przygodę rozpoczęły od zwiedzania Jurajskiego Parku Dinozaurów w Jurowcach. Wędrując ścieżkami przez park, widziały modele dinozaurów, oczywiście wszystkie naturalnej wielkości. Następnie spacerowały ścieżką edukacyjno-przyrodniczą, przy której rozlokowano powiększone modele grzybów oraz modele owadów wzbogacone stosownymi opisami przyrodniczymi. Ponadto na terenie farmy dzieci miały możliwość pograć w unihokeja, w szachy, pobawić się w labiryncie oraz skorzystać z trampoliny. Odwiedziły także park linowy. Kolejnym punktem wycieczki była sala zabaw w ,,Fabryce Misia”. Było to miejsce niesamowitych atrakcji dla dzieci m.in.: karuzele, tory przeszkód, trampoliny, kredowa tablica, zjeżdżalnie, automaty zręcznościowe oraz zabawy z animatorami. W Fabryce przedszkolaki robiły eksperymenty, które dostarczyły im dużo emocji i radości podczas ich wykonywania. Na koniec uczestnicy wycieczki zjedli posiłek się w McDonaldzie. Dzieci z wycieczki wróciły bardzo zadowolone i szczęśliwe. Podziękowania składamy rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi.

          • Gra terenowa „Odkrywamy tajemnice lasu”

          • W czwartek 1 czerwca uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w grze terenowej „Odkrywamy tajemnice lasu”. Impreza odbyła się na terenach leśnych w gminie Szulborze Wielkie. Dla młodzieży przygotowano 12 zadań, których treść została umieszczona w skrytkach. Młodzież podzielona na sześć drużyn, pod opieką nauczycieli, zmagała się rozpoznawaniem drzew i krzewów, tropów zwierząt, roślin chronionych i zielnych. Musiała poradzić sobie również z orientacją mapy, określeniem wieku drzewa, badaniem pH gleby i wykazać się wiedzą z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Wszyscy doskonale się bawili i chłonęli wiedzę o lesie wszystkimi możliwymi zmysłami. Na zakończenie zorganizowane zostało ognisko, podczas którego zostały wręczone upominki dla wszystkich uczestników gry.

          • Konkurs historyczny "Epoka Prymasa Tysiąclecia"

          • Uczniowie z klasy ósmej: Aniela Czyżewska, Aniela Sutkowska i Adrian Michalik uczestniczyli w XXl edycji konkursu historycznego "Epoka Prymasa Tysiaclecia" w Czyżewie. Aniela Czyżewska zakwalifikowała się do rozgrywki finałowej, w której brało udział sześciu uczestników.

        • WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO BIAŁEGOSTOKU
          • WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO BIAŁEGOSTOKU

          • Dnia 18 maja 2023 r. sześciolatki  wyruszyły na wycieczkę do Białegostoku.

            Najpierw udały się do Jurajskiego Parku Dinozaurów „Muzeum Dziejów Ziemi” w Jurowcach. Tam podziwiały przeróżne gatunki prehistorycznych gadów. Dzieci z zachwytem słuchały opowieści przewodnika o życiu i zwyczajach dinozaurów.

            Następnie udały się na pobliską farmę, gdzie rozlokowano powiększone modele grzybów oraz owadów wzbogacone ciekawymi opisami przyrodniczymi. Ponadto maluchy mogły pobawić się giga szachami, spróbować swoich sił w labiryncie, czy pograć w unihokeja. Pogoda dopisała, można było z przyjemnością pospacerować i spędzić miło czas w ciekawym otoczeniu.

            Popołudnie przedszkolaki spędziły w Sali Zabaw „ FABRYKA MISIA” .Tam mogły korzystać również z wielu ciekawych atrakcji, takich jak: zjeżdżalnie, tory przeszkód, małpi gaj, baloniada, pajęcza wieża, trampoliny, karuzela. W międzyczasie, podczas warsztatów, dzieci samodzielnie wykonały zapachowe świece.

            Kolejnym punktem wycieczki był spacer po barokowym parku wokół Pałacu Branickich, gdzie znajdują się m.in. alejki spacerowe, stawy, liczne pomniki i rzeźby, a na koniec oczywiście posiłek w Mc. Donald’s.

            Dziękujemy niezastąpionym rodzicom za pomoc w opiece nad naszymi milusińskimi. Ukłony kierujemy do Pań: Marty Rydel, Marty Malinowskiej, Pauliny Kiempistej, Małgorzaty Kotomskiej oraz Marioli Płotczyk.

            Nasz radosny pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do Andrzejewa. Już  nie możemy się doczekać kolejnej wyprawy.

        • Wycieczka do lasu
          • Wycieczka do lasu

          • Uczniowie klasy piątej opuścili  we wtorek szkolne mury, aby poznawać przyrodę w terenie. Wybrali się do szkółki leśnej Budy Grudzie, gdzie uczestniczyli w zajęciach terenowych. Pan Albert Borkowski, specjalista służby leśnej do spraw ochrony lasu, nie tylko podzielił się swoją rozległą wiedzą na temat  gatunków drzew i krzewów rosnących w naszych lasach, ale oprowadził młodzież po szkółce leśnej, opowiedział co dzieje się w lesie o różnych porach roku  i przybliżył pracę leśnika.  Wyjazd zakończył się ogniskiem, podczas którego toczyły się dyskusje na temat świadomości  w zakresie ochrony przyrody.

        • XVII Powiatowy Konkurs Plastyczny Krajobraz Polski 2023 „Pejzaż górski w kolażu”
          • XVII Powiatowy Konkurs Plastyczny Krajobraz Polski 2023 „Pejzaż górski w kolażu”

          • XVII Powiatowy Konkurs Plastyczny Krajobraz Polski 2023 „Pejzaż górski w kolażu” organizowany był przez Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej. Celem konkursu było w formie kolażu przedstawić pejzaż górski. 27 marca jury wyłoniło laureatów konkursu.

            W kategorii 0-6 lat wyróżnienia otrzymują:

            Natan Kotomski z grupy „0”A

            Nikola Kapusta z grupy 0 „B”

            Paweł Ogrodnik z grupy 0 „B”

            Jakub Sokołowski z grupy 0 „B”

            Opiekun grupy 0 „A” p. Ewa Warszawin.

            Opiekun grupy 0 „B” p. Monika Kulesza.

            Wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się 30 marca.

             

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • 24 kwietnia 2023 r. dzieci z przedszkola obchodziły Dzień Ziemi. Na początku obejrzały prezentację na temat zagrożeń, na jakie narażona jest nasza planeta i poznały niektóre sposoby ich zapobiegania. Zapoznały się z kodeksem „Młodego ekologa”. Następnie uczyły się prawidłowej segregacji śmieci na materiale poglądowym. Trzeba przyznać, że świetnie sobie z tym zadaniem poradziły. Potem wykonały tematyczne prace plastyczne. Na koniec udały się na plac zabaw i wzięły udział w akcji „Sprzątamy świat”.