• #SzkołaPamięta
     • #SzkołaPamięta

     • W tym roku po raz pierwszy uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Szkoła Pamięta” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem której jest kultywowanie regionalnej historii i zachowanie pamięci o lokalnych bohaterach.

      Zbliża się Święto Zmarłych w związku z tym uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej w Andrzejewie pod opieką wychowawców odwiedzili cmentarz parafialny. Odmówili krótką modlitwę i zapalili znicze na mauzoleum - grobie żołnierzy 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej, którzy we wrześniu 1939 r. na polach Andrzejewa i Łętownicy oddali swoje życie w obronie ojczyzny i zostali pochowani we wspólnej mogile. Na terenie mauzoleum znajduje się tu również tablica upamiętniająca dowódcę 18 DPZŁ pułkownika Stefana Kosseckiego zamordowanego przez Rosjan. Uczniowie zapalili także znicze na pomniku żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej pochodzących z Andrzejewa i okolic i poległych w bitwie na Czerwonym Borze w 1944 roku podczas akcji” Burza”. Ważnym miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców Andrzejewa jest grób matki i siostry bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Julianny Wyszyńskiej z Karpiów pochowanej wraz z malutką córeczką Zosią.

      Na lekcje godzin wychowawczych uczniowie klasy VI przynieśli stare fotografie, pamiątki rodzinne z dużym zaangażowaniem opowiadali często o dramatycznych losach swoich zmarłych przodków, wspominaliśmy także postacie lokalnych bohaterów m.in. braci Świerżewskich z Łętownicy pomagających donosić amunicję w czasie bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą, czy Mariana Tylewicza, Henryka Cimocha walczących pod Monte Cassino.

      „Pamiętamy i chcemy zachować w pamięci” historię naszej lokalnej ojczyzny i lokalnych bohaterów.

      „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci” Wisława Szymborska

    • Bezpłatne zdjęcie do legitymacji szkolnej - skorzystaj z nowoczesnego kreatora
     • Bezpłatne zdjęcie do legitymacji szkolnej - skorzystaj z nowoczesnego kreatora

     • Początek roku szkolnego to czas, w którym wszyscy uczniowie ubiegają się o wydanie dokumentu, jakim jest legitymacja szkolna. “Nowe technologie pomagają w codziennym życiu - zrób zdjęcie do legitymacji smartfonem” to akcja, która umożliwia bezpłatne wykonanie zdjęcia do tego dokumentu. Każdy uczeń, niezależnie od wieku oraz szkoły, do której chodzi, może przygotować zdjęcie do swojej legitymacji szkolnej przy pomocy nowoczesnego kreatora do zdjęć. Akcja trwa tylko do 10 listopada.

      Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com to narzędzia, które pozwalają przygotować zdjęcia do legitymacji w mgnieniu oka. Wystarczy tylko wybrać jedno ze zdjęć, które masz na swoim komputerze lub smartfonie lub wykonać zupełnie nowe zdjęcie. System automatycznie dostosuje odpowiedni rozmiar fotografii, a także usunie tło. Gotowy szablon, zawierający 4 fotografie do legitymacji można pobrać, a następnie wydrukować w dowolnym punkcie oferującym drukowanie zdjęć.

      Obsługa narzędzi Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com jest tak prosta, że nie sprawi nikomu kłopotów. Jedyne, co należy zrobić to postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi na stronach głównych. Kreator fotografii wykorzystuje sztuczną inteligencję, by odpowiednio kadrować zdjęcie, a także usuwać z niego tło.

      Zdjęcie do legitymacji szkolnej można wykonać przy pomocy dowolnego smartfona. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych wymaganiach, jakie musi spełniać fotografia do legitymacji szkolnej. Są to między innymi:

      • jasne, jednolite tło,
      • odpowiednia ostrość oraz kontrast zdjęcia,
      • widoczna, równomiernie oświetlona twarz,
      • oczy zwrócone wprost na obiektyw aparatu,
      • pozycja twarzą skierowaną do aparatu.

      Linki do bezpłatnego kreatora zdjęć do legitymacji szkolnej:

      https://passport-photo.online/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

      https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

    • Spotkanie integracyjne klasy IV
     • Spotkanie integracyjne klasy IV

     • Dnia 18 października uczniowie klasy IV razem z wychowawczynią p. Elą Kamyczek i rodzicami mieli okazję dzięki uprzejmości państwa Marty i Michała Rutkowskich zintegrować się przy wspólnym stole i zabawie. Miejsce niezwykle urokliwe okazało się idealnym do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych. Uczniowie z niezwykłą starannością i wyczuciem komponowali swoją ulubioną pizzę, a gospodarz doglądał by ciasto idealnie dopiekło się w piecu. Po minach uczniów można być pewnym, że czas spędzony z ziomkami z klasy nie poszedł na marne i na długo zapadnie w ich pamięci. Raz jeszcze dziękujemy gospodarzom i rodzicom za wspaniałą inicjatywę. Zapraszamy do fotorelacji z tego cudownego dnia.

    • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Czy potrafię  w pamięci podać wynik działania 24 razy 9? Czy muszę w tym celu użyć kalkulatora? Co zrobić, jeśli nie  mam go  pod ręką, a muszę coś obliczyć? Aby uniknąć takiej kłopotliwej  sytuacji musimy nabyć umiejętność szybkiego rachowania.  Nie nauczymy się sprawnie liczyć, jeśli nie opanujemy perfekcyjnie  tabliczki mnożenia.

      Z tego powodu nasza szkoła już po raz jedenasty wzięła udział w międzynarodowym projekcie „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”.  Przygotowania do finałowej akcji rozpoczęły się w ostatnim tygodniu września.  Na zajęciach matematyki uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia, grając w gry interaktywne (Kahoot, Matzoo) oraz zabawy matematyczne (bingo, karty Grabowskiego, „Ja to mam, kto ma?”). Trzeciego października nastąpiło sprawdzenie tabliczkowej wiedzy. Uczniowie klas IV – VIII przystąpili do jednominutowego testu.  Wyłoniono 58 tabliczkowych mistrzów, których zdjęcia zamieszczamy poniżej.

      Zwycięzcom gratulujemy. Wszystkim życzymy udanych obliczeń. Liczymy na Was za rok.

    • Spotkanie z autorką książki poświęconej życiu i działalności Kardynała Stefana Wyszyńskiego
     • Spotkanie z autorką książki poświęconej życiu i działalności Kardynała Stefana Wyszyńskiego

     • Upływający rok związany jest z osobą Kard. Stefana Wyszyńskiego, nie tylko przez fakt beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, ale również z powodu obrania tego Wielkiego Polaka przez Sejm i Senat RP jako Patrona Roku 2021. By uświetnić dodatkowo obchody tych wydarzeń, Dyrektor Szkoły Podstawowej, Pan Wojciech Strzeszewski, zorganizował i poprowadził spotkanie  z S.M. Kamilą Leszczyńską, autorką książki poświęconej życiu i działalności Kardynała.

      We wspomnianym spotkaniu, twórczyni publikacji „CHCĘ MIEĆ MATKĘ, KTÓRA NIE UMIERA. Opowiadała o życiu Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski”, zaprezentowała dzieciom i młodzieży, w sposób obrazowy i przystępny, wizerunek Wielkiego Polaka, w którego życiorys opatrzność wplotła czas spędzony w Andrzejewie. Stanowi to dla nas, jako mieszkańców tej gminy, powód do dumy i radości. 

      W prezentacji sylwetki Prymasa Tysiąclecia podsumowaniem stało się „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” przywołane przez przybyłego, wraz z autorką książki, ojca Łukasza Szokaluka. Było ono wskazówką i zaproszeniem sformułowanym przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1967 roku, który nawoływał do propagowania dobra i miłości wokół nas, by czynić nas lepszymi ludźmi. Spotkanie było ważnym wydarzeniem w życiu szkoły, pokazującym uczniom jak wiele zależy od nas samych.

    • VI Rajd Rowerowy „MŁODZI PAMIĘTAJĄ 2021”
     • VI Rajd Rowerowy „MŁODZI PAMIĘTAJĄ 2021”

     • W czwartek 23 września 2021 r. odbył się VI RAJD ROWEROWY- „MŁODZI PAMIĘTAJĄ 2021” . Rajd był ostatnią imprezą towarzyszącą obchodom 82. Rocznicy Bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12-13 września 1939 roku.

      W tym roku wzięli w nim udział uczniowie Szkół Podstawowych z Andrzejewa, Starej Ruskołęki, Ołdak Polonii. Opiekę na uczniami sprawowali: p. Iwona Majewska, p.Katarzyna Sutkowska, p. Ewa Zielonka, p. Agnieszka Choromańska, p. Wioletta Wajszczyk, p. Kamil Rosiński i p. Damian Jasko.

      Pierwszym punktem spotkania była lekcja historii na Mauzoleum w Andrzejewie. Zgromadzonych powitali Wójt Gminy Andrzejewo pani Beata Ponichtera oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Andrzejewie pan Wojciech Strzeszewski. Tutaj młodzież poznała krótką historię 18 Dywizji Piechoty, której zaszczytne imię nosi nasza szkoła od 1973 roku. Po prelekcji zapalono znicze i minutą ciszy uczczono pamięć poległych.

      Kolejnym przystankiem było zwiedzanie kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie. Tam p. Damian Jasko opowiedział zebranym o tym jaką rolę pełniła świątynia w 1939 roku. Następnie zebrani z zainteresowaniem obejrzeli wystawę fotografii poświęconej 18 DP.

      Później uczestnicy rajdu z opiekunami, w asyście OSP Andrzejewo, udali się pod pomnik w Łętownicy – upamiętniający polskich żołnierzy poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą we wrześniu 1939 roku. Tam odbyła się dalsza cześć lekcji, którą poprowadziła Pani Ewa Warszawin. Opowiedziała ona zebranym historię powstania oraz tragiczne koleje losu patrona naszej szkoły. Wypowiedzi poparte były oglądaniem fotografii i dokumentów z tego okresu. Poznaliśmy wszystkich jej dowódców, pułki, sztandary oraz szczegóły ostatniej bitwy dywizji, nie bez powodu zwanej „ Żelazną” i „Nieugiętą”.

      Prelekcję zakończył quiz sprawdzający wiedzę uczestników rajdu, a prawidłowe odpowiedzi były nagradzane słodkimi upominkami. Najwyraźniej lekcje historii w terenie są bardzo skuteczne, gdyż młodzież wykazała się świetną znajomością dat, nazwisk i istotnych faktów dotyczących historii dywizji.

      Następnie delegacje uczniów zapaliły znicze i z dumą odśpiewaliśmy hymn naszej szkoły.

      Spotkanie zakończyło się ogniskiem na terenie dawnej szkoły w Łętownicy, podczas którego rozbrzmiewały piosenki o tematyce żołnierskiej i patriotycznej.

      Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji rajdu rowerowego pani wójt Beacie Ponichterze, opiekunom, strażakom z OSP Andrzejewo – p. Witoldowi Jeglikowskiemu i p. Dariuszowi Wajszczyk oraz paniom z Koła Gospodyń w Łętownicy za słodki poczęstunek- p. Arlecie Libudzie,,p. Marcie Zakrzewskej, p. Małgorzacie Cimoch i p. Katarzynie Borowej.

      To była wspaniała lekcja historii. Do zobaczenia za rok!

    • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
     • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

     • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to znakomita okazja do zabawy dla wszystkich przedszkolaków. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto w poniedziałek - 20 września. W tym dniu było bardzo wesoło. Od rana rozbrzmiewała muzyka i wesoły gwar dzieci.

      Maluchy rozpoczęły świętowanie od wspólnego odśpiewania piosenki pt. „ŻYCIE PRZEDSZKOLAKA” w ramach Ogólnopolskiej akcji: DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA TO WAŻNE ŚWIĘTO - UCZCIJMY JE RAZEM TAŃCEM I PIOSENKĄ”.

      Potem czekała na wszystkich słodka niespodzianka. Był nią ogromny tort przygotowany przez niezastąpione Panie z Rady Rodziców – Panią Natalię Wyszomirska i Barbarę Koc.

      W drugiej części obchodów ODP na dzieci z czekało wiele atrakcji i niespodzianek zaproponowanych przez Panie Przedszkolanki. Wśród nich znalazły się między innymi tańce, gry, zabawy ruchowe i integracyjne.

      Radosna rywalizacja sportowa zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów.

      Dodatkowo każde dziecko otrzymało medal dla Super Przedszkolaka. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego cudownego dnia.