W niedzielę 22 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Biegu Bajki zorganizowanym przez Muzeum - Dom Rodziny Pileckich. Oto krótka fotorelacja z imprezy.
Bieg Bajki zorganizowany przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich
- 7
85 rocznica bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem uroczystości religijno-patriotyczne
W dniu 15 września 2024 r. nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. 18 DPZŁ w Andrzejewie uczestniczyli w religijno – patriotycznych uroczystościach zorganizowanych z okazji 85 rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem.
We wrześniu 1939 r. żołnierze 18 Dywizji Piechoty w dramatycznych okolicznościach próbowali przedostać się przez pierścień niemieckiego okrążenia. W nocy z 12 na 13 września 1939 r. kolumna szturmowa „Taran” pod dowództwem pułkownika Aleksandra Hertla walczyła i umierała na polach Łętownicy i Andrzejewa. Żołnierze 18 DP, polegli w czasie bitwy, zostali pochowani na parafialnym cmentarzu, a ich miejsce ostatniego spoczynku zostało otoczone opieką kolejnych pokoleń mieszkańców Andrzejewa.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.30 mszą św. celebrowaną przez ks. dra Jerzego Kruszewskiego. W czasie kazania ksiądz proboszcz porównał ostatni bój 18 Dywizji Piechoty do bitwy pod Termopilami stoczonej przez Spartan w 480 r. p.n.e. w obronie Grecji przed Persami, podkreślając w ten sposób waleczność, bohaterstwo i determinację polskich żołnierzy, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.
Po mszy św. wszyscy zgromadzeni udali się na cmentarz parafialny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego wójt Beata Ponichtera powitała licznie zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. żołnierze Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych sąsiednich gmin i lokalnych instytucji, mieszkańcy Andrzejewa, rodziny poległych żołnierzy, przedstawiciele stowarzyszeń. Pani wójt krótko przypomniała historię 18 DP oraz jej rolę w wojnie obronnej 1939 r. Następnie odbył się Apel Poległych, po którym żołnierze Jednostki Wojskowej z Komorowa oddali salwę honorową, żeby uczcić wszystkich poległych w walce za Ojczyznę w czasie II wojny światowej. Później delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na Mauzoleum - symbolicznym grobie żołnierzy 18 DP. Odśpiewano także Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego „Legiony to żołnierska nuta”. Chór Szkoły Podstawowej im. 18 DPZŁ w Andrzejewie zaśpiewał hymn szkoły, a uczniowie ze szkół w Andrzejewie, Ołdakach Polonii i Starej Ruskołęce wyrecytowali pisaną wierszem relację z bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem autorstwa lokalnego poety Ryszarda Skłodowskiego.
Po występie artystycznym młodzieży delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej.
Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć wystawę militariów prezentowaną przez Związek Strzelecki „Strzelec”, a także lokalnego pasjonata historii i kolekcjonera militariów p. Marka Krajewskiego. Na boisku szkolnym odbył się pokaz jazdy konnej w wykonaniu Plutonu Kawalerii Zaręby Kościelne.
34
VIII EDYCJA MASOWEGO BIEGU ŚLADAMI BITWY STOCZONEJ POD ŁĘTOWNICĄ I ANDRZEJEWEM.
W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły 15 września 2024 r. odbyła się VIII EDYCJA MASOWEGO BIEGU ŚLADAMI BITWY STOCZONEJ POD ŁĘTOWNICĄ I ANDRZEJEWEM.
Jak co roku bieg przyciągnął wielu amatorów aktywnego spędzania czasu. A oto zwycięzcy:
Kategoria dziewczęta kl. IV-VI:
I miejsce – Zuzanna Sadowska-Słaba - SP w Srebrnej
II miejsce – Gabriela Bauer – SP Andrzejewo
III miejsce – Anna Cichowska - SP Andrzejewo
Kategoria chłopcy kl. IV-VI:
I miejsce – Kuba Szymański - SP Andrzejewo
II miejsce – Szymon Szaflicki - SP Andrzejewo
III miejsce – Mostowski Krystian - SP Szumowo
Kategoria dziewczęta kl. VII-VIII:
I miejsce - Gabriela Kraszewska - SP Andrzejewo
II miejsce - Maja Szymańska - SP Andrzejewo
III miejsce – Karina Kiempista - SP Andrzejewo
Kategoria chłopcy kl. VII-VIII:
I miejsce – Jakub Szaflicki - SP Andrzejewo
II miejsce – Paweł Wyszomirski - SP Andrzejewo
III miejsce – Kuba Wagner - SP Andrzejewo
OPEN - KOBIETY
1. Leszczyńska Magdalena- Roch Jasienica
2. Jeglikowska Magdalena- Andrzejewo
3. Morawska Jolanta- Pęchratka Polska
OPEN - MĘŻCZYŹNI
1. Nowak Paweł- Roch Jasienica
2. Szeligowski Kamil- Andrzejewo
3. Nowak Marcin- Roch Jasienica
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a najlepsi puchary ufundowane przez Gminę Andrzejewo.
Dziękujemy za rywalizację w duchu fair play i zapraszamy za rok.
50
Obchody Dnia Patrona 15 września 2024 - fotorelacja
- 15
GRA TERENOWA – OSTATNIA BITWA 18 DP(12.09.2024 r.)
Każdy region naszego kraju może poszczycić się czymś, co go wyróżnia. Historia, zabytki, flora, fauna czy niezwykli ludzie, tworzą tożsamość danego miejsca. Teren powiatu ostrowskiego i zambrowskiego, w szczególności Andrzejewo i Łętownica, to miejsce gdzie 12 i 13 września 1939 roku rozegrała się ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty.
Pragnąc uczcić pamięć żołnierzy poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą, w czwartek, 12 września 2024 roku, odbyła się już po raz VII gra terenowa poświęcona wydarzeniom sprzed 85 lat. Jej organizatorem była Gmina Andrzejewo, we współpracy z Gminą Szumowo, Szkołą Podstawową im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie oraz Towarzystwem Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej.
Gra była skierowana do uczniów z klas ósmych szkół z terenu gmin: Andrzejewo i Szumowo. W tym roku do rywalizacji stanęło 5 drużyn ze Szkół Podstawowych w Szumowie, Srebrnej, Starej Ruskołęce, Ołdakach-Polonii oraz Andrzejewie. Opiekę na poszczególnymi drużynami sprawowali: p. Magdalena Staniaszek, p. Katarzyna Mianowska, p. Anna Kossakowska, p. Renata Han, p Jolanta Zalewska, p. Kamil Raczyński.
W ramach gry terenowej młodzież miała okazję do uczestnictwa w „żywej” lekcji historii. Zmagania rozpoczęły się przed budynkiem dawnej Szkoły Podstawowej w Łętownicy, gdzie powitał nas gospodarz gminy p. wójt Andrzej Pskiet. Następnie odbyło się losowanie kolejności startowej. Każda drużyna otrzymała swoją nazwę i odznaczenia – odpowiadające nazwom oddziałów walczących w szeregach 18 DP. W dalszej kolejności pięcioosobowe grupy uczniów, pod opieką swoich nauczycieli, rowerami wyruszyły na trasę z Łętownicy do Andrzejewa. Po drodze czekało na nich dziesięć punktów zadaniowych, na których mieli okazję poznać różne epizody bitwy i wykonać zadanie nawiązujące do wydarzeń z września 1939 r. Uczestnicy gry, mieli za zadanie zaliczenie wszystkich baz i zdobycie jak największej liczby punktów. Zadania sprawdzały m.in. umiejętność: czytania mapy z 1939 r., obliczania odległości na mapie, opatrywania rannego żołnierza i udzielania pierwszej pomocy; rozpoznania stroju i elementów wyposażenia polskiego i niemieckiego żołnierza; rzucania granatem, strzelania z karabinu do tarczy, odszukania za pomocą wykrywacza metalu zakopanych łusek po nabojach, zakładania stroju strażackiego na czas, złamania kodu do zaszyfrowanej skrzyni, rozwiązywania zagadek, krzyżówek czy odnalezienie i przeniesienie na noszach rannego żołnierza.
W końcowej kwalifikacji wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Andrzejewie, która z dumą od 51 lat nosi zaszczytne imię 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej. Zwycięską drużynę reprezentowali: Maria Kotomska, Aleksandra Kulesza, Maja Szymańska, Paweł Wyszomirski i Karol Kalata. Laureatom serdecznie gratulujemy!
Zwycięzcom i drużynom biorącym udział w grze terenowej zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Andrzejewie i Szumowie.
Gra była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Iwony Majewskiej, p. Barbary Nagórki, p. Agnieszki Przychodzeń, p. Ewy Zielonki p. Emilii Jasko, p. Renaty Predel, p. Ewy Warszawin, ks. Andrzeja Zielińskiego, płk. Grzegorza Świderskiego, p. Wojciecha Strzeszewskiego, p. Sławomira Tabędzkiego, pomysłodawcy gry - p. Damiana Jasko, p. Marka Krajewskiego, p. Grzegorza Tyszki oraz uczniów odgrywających rannych żołnierzy: Mai Dziarskiej, Jakuba Szaflickiego i Jakuba Parafińskiego.
Na zakończenie, w parafialnej stodole, czekał na wszystkich ciepły poczęstunek i pyszne ciasto serwowane przez p. Barbarę Terlikowską i p. Elżbietę Gutowską. Na podsumowaniu gry obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: p. wójt Beata Urszula Ponichtera z Andrzejewa i p. Iwona Jastrzębska z Szumowa, którym gorąco dziękujemy za ufundowane nagrody.
Cieszymy się, że gra terenowa już na stałe wpisała się w kalendarz imprez towarzyszących obchodom rocznicowym bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12-13 września 1939 roku. Przeniesienie poza mury szkoły procesu kształcenia, połączone z aktywnością fizyczną jest wspaniałą formą przekazywania historii i z pewnością na trwałe zapiszę się w pamięci jego uczestników.
DO ZOBACZENIA ZA ROK!
74
VIII Rajd Rowerowy „MŁODZI PAMIĘTAJĄ - 2024”.
Lekcje historii pod chmurką ? Dlaczego nie? Właśnie tak spędziła popołudnie młodzież ze szkół podstawowych Gmin: Szumowo i Andrzejewo. W ciepłe, środowe popołudnie 11 września 2024 roku, odbył się bowiem VIII Rajd Rowerowy „MŁODZI PAMIĘTAJĄ- 2024”. Był on jedną z wielu imprez towarzyszących obchodom 85. rocznicy bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12-13 września 1939 roku.
W rajdzie, który rozpoczął się w Andrzejewie, a zakończył w Łętownicy, wzięło udział ponad 70. miłośników dwóch kółek z pięciu szkół podstawowych: z Ołdak Polonii, Srebrnej, Starej Ruskołęki, Szumowa i Andrzejewa. Trasa licząca łącznie ok.10 km prowadziła śladami ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty.
Rajd rozpoczął się na Mauzoleum Żołnierzy 18 DP w Andrzejewie. Tam uczestników wydarzenia powitał Dyrektor SP w Andrzejewie p. Wojciech Strzeszewski. Potem p. Ewa Warszawin przybliżyła uczniom historię powstania i tragiczne koleje losu patrona szkoły. Pokazywała zebranym fotografie i dokumenty z okresu walk wrześniowych. Zapalono znicze i minutą ciszy uczczono pamięć 400 poległych żołnierzy.
Następnie wszyscy udali się do świątyni pw. WNMP w Andrzejewie, gdzie młodzież dowiedziała się, że kościół pełnił po bitwie rolę szpitala polowego i mogła obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę unikatowych fotografii, dokumentujących tragiczne wydarzenia 1939 r.
Kolejnym punktem rajdu był postój przy kapliczce Stanisława Ościłowskiego, mieszkańca Andrzejewa, walczącego w bitwie w szeregach 33 pp z Łomży.
Po krótkim odpoczynku młodzi cykliści udali się do Łętownicy, gdzie młodzież skupiła się u stóp postumentu poświęconego żołnierzom 18 DP. Uczestnicy rajdu poznali także ważne epizody bitwy. Wypowiedzi poparte były oglądaniem fotografii i dokumentów z tamtego okresu. Na koniec, jak co roku, organizatorzy przeprowadzili quiz, sprawdzający znajomość dat, nazwisk i ważnych wydarzeń z historii 18 DP. Po zapaleniu zniczy, wszyscy z dumą odśpiewali hymn naszej szkoły. Na mecie, na uczestników rajdu, czekał poczęstunek i ognisko przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Łętowianie”. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez lokalną społeczność. Za co im z całego serca dziękujemy. Podczas ogniska zaśpiewaliśmy wiele piosenek o tematyce wojskowej i świetnie się bawiliśmy.
Nad przebiegiem imprezy czuwali dyrektorzy szkół: p. Wioletta Wajszczyk ( SP Stara Ruskołęka) i p. Wojciech Strzeszewski ( SP Andrzejewo). Opiekę na uczniami sprawowali: p. Magdalena Staniaszek, p. Alicja Doncer, p. Teresa Jarząbek, p. Renata Sława Bączyk, p. Renata Han, p. Katarzyna Legacka, p. Barbara Przeździecka, p. Agnieszka Przychodzeń, p. Kamil Raczyński i p. Arkadiusz Nazarko.
Podziękowania kierujemy do niezawodnych strażaków z OSP w Andrzejewie oraz OSP w Łętownicy, którzy jak co roku czuwali nad naszym bezpieczeństwem.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy współpracy Urzędu Gminy Szumowo i Andrzejewo, dlatego serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji rajdu rowerowego pani wójt Beacie Ponichterze, Panu Wójtowi Andrzejowi Pskiet, koordynującej imprezę p. Iwonie Jastrzębskiej oraz dokumentującemu wydarzenie p. Bartłomiejowi Tyszce.
Impreza była niezapomnianą lekcją historii, patriotyzmu i z pewnością przysłużyła się integracji lokalnej społeczności. Już nie możemy się doczekać kolejnego rajdu!
DO ZOBACZENIA ZA ROK!
65
Regulamin VIII edycji Masowego Biegu Śladami Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
- 5
Uroczyste rozpoczęcie roku przedszkolnego 2024/2025
- 3
Informacja
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w poniedziałek 2 września 2024 r. o godzinie 9: 00 w budynku szkoły przy ulicy Srebińskiej.
Uroczyste rozpoczęcie roku przedszkolnego odbędzie się w piątek 30 sierpnia 2024 r. o godzinie 9:30 w budynku szkoły przy ul. Warszawskiej.
Serdecznie zapraszamy!
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- 33
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie