14 września 2022r. odbyła się gra terenowa poświęcona ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty. Była ona jedną z from obchodów 83. rocznicy bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą 12-13 .09.1939r. Gra była skierowana do uczniów z klas ósmych szkół podstawowych z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo. W tym roku gościliśmy 5 drużyn: dwie z Szumowa, po jednej ze Starej Ruskołęki, Ołdak Polonii i Andrzejewa.
Gra rozpoczęła się przed budynkiem dawnej szkoły podstawowej w Łętownicy. Tu uczestnicy zostali powitani przez organizatorów. Odbyło się losowanie kolejności startowej. Każda drużyna otrzymała swoją nazwę i odznaczenia - odpowiadające nazwom oddziałów walczących w bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem. Uczestnicy otrzymali mapę i pod opieką swoich nauczycieli rowerami wyruszyli na trasę z Łętownicy do Andrzejewa, gdzie rozlokowanych było dziesięć punktów zadaniowych. Trasa biegła polnymi drogami, a poszczególne zespoły przemieszczały się na rowerach.
Uczniowie musieli wykazać się znajomością historii i orientacją w terenie. W czasie trasy mieli okazję poznać różne epizody bitwy, rozwiązywali zagadki historyczne i wykonywali zadania nawiązujące do wydarzeń z 12-13 września 1339 roku. Uczestnicy gry musieli też wykazać się wiedzą, umiejętnościami, kondycją i siłą chociażby przy przenoszeniu na noszach „rannego żołnierza”. Każde wykonane zadanie było punktowane. Młodzież miała za zadanie m.in. czytanie mapy; obliczanie odległości na mapie, opatrywanie rannego , udzielanie pierwszej pomocy; rozpoznanie stroju i elementów wyposażenia polskiego i niemieckiego żołnierza; rzucanie granatem, strzelanie z karabinu do tarczy, odszukanie za pomocą wykrywacza metalu zakopanych łusek po nabojach, pokonania toru przeszkód, rozpoznawanie wyposażenia strażaka, rozwiązywania zagadek, krzyżówek.
Uczestnicy gry zwiedzili miejsca ważne dla historii i upamiętniania ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty: pomnik i mural w Łętownicy, pola na których toczyły się walki i gdzie przetrzymywano polskich jeńców, kościół w Andrzejewie, mauzoleum żołnierzy 18 Dywizji Piechoty .
Po podliczeniu punktacji okazało się , że dwie szkoły zdobyły taką samą ilość punktów i konieczna była dogrywka, w której ostatecznie Andrzejewo minimalnie pokonało drużynę z Szumowa. Drużynom biorącym udział w grze terenowej zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Andrzejewie.
Nad przebiegiem gry czuwali opiekunowie z poszczególnych szkół: p. Renata Han, p. Magdalena Staniaszek, p. Iwona Zubowicz, p. Kamil Raczyński, ks. Marek Ulatowski.
Serdeczne podziękowania kierujemy do koordynatorów gry: p. Barbary Nagórki, p. Iwony Majewskiej, p. Ewy Zielonki, p. Ewy Warszawin, p. Sylwii Kiempistej, ks. Andrzeja Zielińskiego, p. Grzegorza Świderskiego, p. Sławomira Tabędzkiego, p. Grzegorza Tyszki, p. Marka Krajewskiego, p. Damiana Jasko, p. Wojciecha Strzeszewskiego, strażaków z OSP w Andrzejewie – p. Emilii Jasko, p. Renaty Predel, p. Artura Wardaszki, p. Marka Baranowskiego. Dziękujemy również uczniom odgrywającym role żołnierzy na poszczególnych bazach: Anieli Sutkowskiej, Franciszkowi Sołowińskiemu i Kamilowi Kuleszy. Niskie ukłony składamy Gminie Andrzejewo za ufundowanie nagród i poczęstunek, a Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce za pyszne ciasto.
Impreza była także doskonałą okazją do kształtowania dumy z naszych bohaterów, przynależności do narodu polskiego, zachęcenia do dalszego badania i odkrywania lokalnej historii, kształcenia umiejętności współdziałania w grupie i pracy zespołowej oraz integracji dzieci i młodzieży z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo.
Taka forma przekazywania historii, połączona z aktywnością fizyczną posiada wiele zalet. Przede wszystkim uczniom łatwiej jest zapamiętać przekazywane treści. Dużą wartością gier terenowych jest przeniesienie poza mury szkoły procesu kształcenia. Imprezy pozwalają nabywać konkretne umiejętności związane z terenoznawstwem (uczniowie przed wyruszeniem na trasę otrzymali mapę z jej przebiegiem), regionalistyką, pierwszą pomocą, pracą w grupie, itp.
Gra terenowa "Ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty" na stałe wpisała się w kalendarz obchodów rocznicowych bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem i stała się stałą ofertą edukacyjną skierowaną do uczniów szkół podstawowych. Wszystkim, którzy przyczynili się do jej zrealizowania serdecznie dziękujemy.
DO ZOBACZENIA ZA ROK!