• XIII Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Andrzejewie
     • XIII Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Andrzejewie

     • Dnia 30 stycznia 2020 r. w Szkole Podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie odbył się XIII Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek pod patronatem Starosty Powiatu Ostrowskiego  Pana  Zbigniewa Chrupka, Wójta Gminy Andrzejewo Pani Beaty Ponichtera, dyrektora Szkoły Podstawowej w Andrzejewie Pana Wojciecha Strzeszewskiego.

       Patronat honorowy - ksiądz dr Jerzy Kruszewski proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie.

      Dyrektor Szkoły Podstawowej w Andrzejewie pan Wojciech Strzeszewski powitał wszystkich uczestników, opiekunów oraz zaproszonych gości. Następnie Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Pan Józef Rostkowski , dokonał uroczystego otwarcia Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

       Uczniowie prowadzący festiwal to Magdalena Ościłowska i Kamil Miazga z klasy VIII.

      W  konkursie wzięło udział 132 uczniów ze szkół podstawowych i średnich Powiatu Ostrowskiego.

      Eliminacje zostały przeprowadzone w następujących kategoriach:

      Szkoły Podstawowe:

      Soliści klasy  I-III,

      Soliści klasy IV-VIII,

      Zespoły wokalne IV-VIII,

      Szkoły Średnie:

      Soliści,

      Zespoły

      W uroczystości wzięli również udział zaproszeni goście :

      - pan Józef Rostkowski - wicestarosta Powiatu Ostrowskiego,

      - pan Robert Rosiak - Sekretarz Gminy Andrzejewo,

      - pani Natalia Wyszomirska - Przewodnicząca Rady Rodziców w Andrzejewie.

      Jury w składzie:

      - pan Krzysztof Witkowski - Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zambrowie,

      - ksiądz dr Jerzy Kruszewski proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie,

      - pan Jarosław Pszczołowski Organista parafii Andrzejewo

      przyznało następujące nagrody:

      W kategorii soliści I-III

      I miejsce — Patrycja Najgrodzka SP Stara Ruskołęka

      II miejsce — Malwina Karpińska SP nr 3 Ostrów Maz.

                          Aleksandra Kulesza SP Andrzejewo

      III miejsce — Zofia Wyrzykowska SP nr 2 Ostrów Maz.

                          Emilia Skupiewska SP Szulborze Wielkie

      Wyróżnienie — Karolina Ugniewska SP nr 1 Ostrów Maz.

      W kategorii soliści IV-VIII

      I miejsce — Emilia Gałązka SP Komorowo

      II miejsce — Aleksandra Staniszewska SP nr 2 Ostrów Maz.

                          Julia Wujkowska SP Stara Ruskołęka

      III miejsce — Karolina Stepnowska SP nr Nowa Osuchowa

                            Dominika Świerżewska SP Andrzejewo

      Wyróżnienie   Krystian Barszcz SP nr Małkinia Górna

                             Michał Wojtkowski SP Nur

      W kategorii zespoły IV-VIII

      I miejsce — zespół TO MY  SP nr 2 Ostrów Maz.

      II miejsce — zespół GRAZIOSO SP nr 1 Ostrów Maz.

                         Zespół ŚPIEWAJĄCA DZIESIĄTKA SP Komorowo

      III miejsce — zespół ŚNIEŻYNKI SP nr Zaręby Kościelne

                          Zespół wokalny SP Ołdaki Polonia

      W kategorii soliści szkoły średnie

      I miejsce — Paulina Pieniążek LO Kopernik Ostrów Maz.

      II miejsce — Julia Leszczyńska LO Kopernik Ostrów Maz.

      III miejsce — Patrycja Królik LO Kopernik Ostrów Maz.

       

      W kategorii zespoły szkoły średnie

      I miejsce — zespół KOPERNICZEK LO Kopernik Ostrów Maz.

      Nagrody również otrzymali uczniowie występujący gościnnie na początku i na zakończeniu festiwalu: Lidia Wojciechowska SP Andrzejewo, Dominika Deptuła Szkoła Muzyczna I stopnia w Ostrowi Maz, zespół Iskierki z klas III SP w Andrzejewie

      Nagrody ufundował Starosta Powiatu Ostrowskiego Pan Zbigniew Chrupek. Poczęstunek dla wszystkich zasponsorowała Wójt Gminy Andrzejewo Pani Beata Ponichtera.

         Po podsumowaniu, zaproszeni goście min. Sekretarz Gminy Andrzejewo Pan Robert Rosiak oraz Wicestarosta Ostrowski – Józef Rostkowski, w swoich wystąpieniach  podziękowali organizatorom za przygotowanie oraz przeprowadzenie w/w festiwalu.

      Starosta zadeklarował kontynuację festiwalu w przyszłym roku szkolnym.

      Na zakończenie dyrektor Pan Wojciech Strzeszewski pogratulował zwycięzcom i uczestnikom konkursu.

                                     Elżbieta Kamyczek

       

    • Z wizytą u Św. Mikołaja
     • Z wizytą u Św. Mikołaja

     •  

      🎄🎀🎄 Gdzie mieszka Mikołaj? Przedszkolaki już wiedzą, że w Pomigaczach. Pięcio i sześciolatki odwiedziły Świętego Mikołaja w jego wiosce. Pomogły Elfom upiec świąteczne pierniki, zrobiły ozdoby choinkowe, napisały listy i oczywiście wysłały je na mikołajowej poczcie. Spotkanie z Mikołajem to moc emocji i wrażeń, a smak pierników i świątecznej herbaty wprowadził nas w nastrój magicznych świąt  🎄🎀🎄

       

     • Mikołajkowe pieczenie pierników

     •  

       

      Dnia 6 grudnia 2019 roku uczniowie z klasy V i VI wzięli udział w warsztatach pieczenia świątecznych pierników. Zajęcia poprowadziła mama Oli – pani Monika Świerżewska, która ciekawie zapoznała uczestników z procesem ich wypieku.Po interesującej prelekcji wszyscy z wielką radością zabrali się do wałkowania ciasta i wycinania ulubionych kształtów. Największą frajdę sprawiła uczniom dekoracja pierników. Nie obyło się jednak bez zjedzenia choćby jednego ciasteczka, gdyż wspaniałe pierniczki swoim wyglądem i korzennym zapachem nęciły wszystkich.

       

    • Konkurs Kulinarny pt:„ Pyszne i zdrowe sałatki witaminowe”
     • Konkurs Kulinarny pt:„ Pyszne i zdrowe sałatki witaminowe”

     •  

      Jesień to czas, w którym szczególnie należy zadbać o nasze organizmy, dostarczyć cenne witaminy i inne składniki odżywcze. W Szkole Podstawowej w Andrzejewie 3 grudnia 2019 r. zorganizowano Konkurs Kulinarny pt:„ Pyszne i zdrowe sałatki witaminowe”, którego celem było uświadomienie dzieci i młodzieży na temat przygotowywania zdrowych posiłków. W konkursie wzięło udział 23 uczniów. Zespoły dwu i trzyosobowe wykonywały pod okiem organizatorów sałatki wg wybranego przez siebie przepisu.  Jury w składzie: p. sekretarz gminy p.Robert Rosiak, p. dyrektor szkoły Wojciech Strzeszewski, p. pedagog Anna Falkowska, p. Jolanta Zalewska, p. Marta Malinowska, p. Marta Dąbkowska  po degustacji wydało werdykt.  Najlepszą sałatkę wykonali: Anna Rostkowska i Mateusz Kotomski z kl. IV i oni zostali nagrodzeni głównymi nagrodami. Pozostałe grupy zdobyły wyróżnienia. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę oraz dyplom. Oczom JURY nie umknęło piękne przygotowanie strojów do pracy: fartuszków oraz nakryć głowy i dodatkowo nagrodziło uczennice z kl. III a: Maję Szymańską, Maję Brzozowską Maję Dziarską za oryginalny wygląd podczas pracy. Wszystkie sałatki były pyszne, pięknie podane i bogate w  warzywa lub owoce. Takie działania na pewno pozostawią w pamięci uczniów cenne wskazówki na temat zdrowego stylu życia.

       

    • "Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!!!"
     • "Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!!!"

     •  

      tak właśnie brzmiało tegoroczne hasło obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej, w których uczestniczyła nasza szkoła. Wydarzenie odbywało się w dniach 18- 25 listopada. W ramach projektu przeprowadzono szereg zajęć edukacyjnych, których celem było zwrócenie uwagi na problem zmian klimatu oraz zachęcenie uczniów do działań w jego obronie.W poniedziałek (18.11.) odbyło się spotkanie z panią Zenobią Dzierżyc- zastępcą dyrektora Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zambrowie. Podczas prelekcji uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat rodzajów i ilości odpadów wytwarzanych przez ludzi oraz zasadach gospodarki odpadami. Spotkanie to uświadomiło również uczniom zagrożenia wynikające z nadmiernego zaśmiecania środowiska oraz potrzebę ograniczania ilości śmieci przez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku.Dnia 19 listopada Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ - SYSTEM S.A. przeprowadził dla klas VII i VIII warsztaty edukacyjne. Celem zajęć było zwiększenie poziomu wiedzy młodzieży na temat powstawania i wykorzystania paliw gazowych oraz bezpiecznej eksploatacji gazociągów przesyłowych. Uczniowie wzięli również udział w wyjątkowych warsztatach chemicznych. W specjalnie zaaranżowanym laboratorium młodzież otrzymała niezbędne narzędzia do pracy i pod okiem profesjonalistów wykonała ciekawe doświadczenia dotyczące gazów. Podsumowaniem zajęć był konkurs o charakterze edukacyjnym z wiedzy pozyskanej w czasie warsztatów. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, a pozostali uczestnicy upominki od firmy. Warsztaty pokazały młodzieży barwną stronę nauki i zachęciły do dalszego poznawania jej tajników.Przez kolejne dwa dni nauczyciele prowadzili „lekcje z klimatem", na których poruszane poruszali zagadnienia dotyczące przyczyn i skutków jego zmian. Podczas licznych dyskusji uczniowie wypracowali działania na rzecz poprawy klimatu i podpisali stosowne deklaracje.Podsumowanie projektu miało miejsce w piątkowy poranek. Wtedy to właśnie ulicami Andrzejewa przeszli uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej, którzy apelowali o czyste powietrze. Po marszu na terenie szkoły zasadzono pamiątkowe dęby.Społeczność szkolna dzięki włączeniu się w Tydzień Edukacji Globalnej wie, że

      "We are the superheroes, we can save the world”.

       

    • Konkurs recytatorski "Ocalić od zapomnienia"
     • Konkurs recytatorski "Ocalić od zapomnienia"

     •  

      26 i 27 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVII Konkursie Recytatorskim "Ocalić od zapomnienia" w Komorowie. Klasy I - III reprezentowały: Patrycja Dąbkowska, Amelia Pres i Natalia Tułowiecka, klasy IV - VI Bolesław Wyszomirski kl. 4, Aniela Czyżewska kl. 5 i Wiktoria Gwardiak kl. 6, klasy VII - VIII: Kamila Olszewska, Oliwia Nietubyć oraz Aleksandra Kuczyńska z klasy 7.Nasi recytatorzy spisali się na medal! Trzecie miejsca w swoich kategoriach zajęły Amelia Pres, Wiktoria Gwardiak oraz Oliwia Nietubyć.

       

     • Wycieczka do lasu

     •  

       

      Dnia 21 października uczniowie klas I-III, pod opieką wychowawców, wybrali się na ciekawą lekcję przyrody w lesie w miejscowości Przeździecko - Jachy. Podczas spaceru po lesie poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.Rozpoznawały warstwy lasu, obserwowały napotkane rośliny- nazywały drzewa iglaste i liściaste, krzewy, mchy i rośliny runa leśnego. Wielką niespodziankę i radość sprawiły wszechobecne grzyby, które wszyscy zbierali z wielkim zapałem. Oczywiście podczas wyprawy nie mogło zabraknąć pikniku. Pyszne drugie śniadanie w takim otoczeniu smakowało o wiele bardziej niż zwykle.

      Dodatkową atrakcją wycieczki była możliwość samodzielnego zasadzenia drzewka. W lesie spotkaliśmy byłą uczennicę naszej szkoły- Panią Renatę Damętkę, która postanowiła na działce swoich rodziców zasadzić 5000 drzew i w przyszłości zbudować GROTĘ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. Każde dziecko samodzielnie sadziło swój srebrny świerk.

      Las zachwycił nas wspaniałymi jesiennymi barwami. Możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą dostarczyła wszystkim wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ciekawość. Z pewnością wrócimy w to miejsce niejednokrotnie, by podpatrywać jak wzrastają zasadzone przez nas drzewka.

      SKŁADAMY SERDECZNIE PODZIĘKOWANIA PANI RENACIEDAMĘTCE ZA UATRAKCYJNIENIE NASZEJ WYCIECZKII WSPANIAŁY POMYSŁ!

     • Wycieczka i udział w warsztatach plastycznych

     •  

       

      Trzynastego listopada 2019 roku uczniowie klas IV - VII uczestniczyli w warsztatach plastycznych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w zajęciach ceramicznych, podczas których mogli stworzyć własne skarbonki. Wiele radości sprawiło im również wykonanie kolorowych, pachnących mydełek, a także własnoręczne ozdobienie płóciennych toreb wielobarwnymi nadrukami. Młodzież posiadła też wiedzę na temat tworzenia materiału, na którym oparta jest nasza cywilizacja, czyli papieru czerpanego.

      Wszystkie wykonane w tym dniu przedmioty uczniowie zabrali do domu. Bardzo dobre wrażenie zrobiła na uczestnikach magiczna atmosfera panująca w Łucznicy.

    • Sukcesy naszych uczniów
     • Sukcesy naszych uczniów

     •  

      10 listopada 2019r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej miało miejsce podsumowanie cyklu imprez organizowanych w ramach projektu: „TYDZIEŃ DLA POLSKI”.Tego dnia wręczono m.in. nagrody w Konkursie Recytatorskim „A TO POLSKA WŁAŚNIE …”. Wśród laureatów znalazła się Amelia Pres z kl. III B, która dzięki pięknej interpretacji wiersza pt. ,,OJCZYZNO" Marii Kazimiery Sarnackiej stanęła na najwyższym stopniu podium, zdobywając I miejsce. W tej samej kategorii wyróżnienie przypadło Pawłowi Wyszomirskiemu z kl. IIIa.Podczas Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Jest takie miejsce….” w kategorii klas I-III wyróżnienie wyśpiewała Lidia Wojciechowska z kl. IIIa.GRATULUJEMY AMELCE, LIDII I PAWEŁKOWI I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

       

     • Turniej Szachowy

     • W ubiegły weekend szachiści z naszej Szkoły upamiętnili Rocznicę Odzyskania Niepodległości biorąc udział w dwóch turniejach. W niedzielę miłośnicy królewskiej gry rozegrali IV Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Małkinia Górna (w zawodach startowało 63 uczestników) a w poniedziałek Turniej Szachowy Wąsewska Wieża (zawody zgromadziły ponad 60 osób). Nasi uczniowie mogą być dumni ze swoich wyników. W Małkini Górnej: II miejsce zajął Adrian Zaremba w kategorii chłopców do lat 9, III miejsce zajęła Maja Szymańska, w kategorii dziewczynek do lat 9, III miejsce Marcin Majewski w kategorii chłopcy 10-12, II miejsce Krystian Zaremba w kategorii chłopcy 13-15. W Wąsewie: III miejsce Michał Ogonowski w kategorii chłopcy do lat 10, I miejsce Krystian Zaremba w kategorii chłopcy do lat 16. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • I miejsce w w powiatowym Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej o Puchar Starosty Ostrowskiego

     •  

      Uczniowie klasy VIII - Magda Ościłowska i Mateusz Rutkowski, których opiekunem była pani Jolanta Zalewska, zajęli I miejsce w w powiatowym Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej o Puchar Starosty Ostrowskiego z okazji obchodów Powiatowego Dnia Niepodległości.Pierwszym etapem było zaprezentowanie poprawnego zachowania w momencie styczności z nieprzytomnym poszkodowanym. Niezbędna w tym etapie była stuprocentowa znajomość teorii oraz praktyczne zastosowanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Następnie uczniowie byli oceniani pod względem opatrywania ran, po czym losowali jeden z trzech zestawów pytań, który wspólnie opracowywali, a ostateczne odpowiedzi prezentowali komisji.Gratulujemy!

       

       

     • Ogólnopolska akcja Szkoła do Hymnu

     •  

      11.11 nasza szkoła przystąpiła do akcji Szkoła do Hymnu. Wszyscy uczniowie, od tych najmniejszych po tych bardzo wyrosnietych, uroczyście odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego dając tym wyraz swojego patriotyzmu. #szkoladohymnu

       

       

       

       

       

     • Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”

     • Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”.Realizując I moduł pt. „Szanuję drugiego człowieka” swoją działalność skupiliśmy wokół „Kopciuszka” Braci Grimm. Ponieważ „Najpiękniej czyta moja mama i mój tata” bajkę przeczytały nam mama Poli i Niny Koc oraz mama Julka Jadczaka. Przedszkolaki segregując ziarna miały okazję przekonać się jak ciężko pracował Kopciuszek, a w myśl zasady „w naszej sali w czterech kątach każdy sam po sobie sprząta” sale przedszkolne zostały posprzątane, klocki posegregowane. W trakcie zajęć plastycznych przedszkolaki wykonały papierowe dynie i ozdobiły pantofelki. Dziękujemy rodzicom przedszkolaków za udział w Rodzinnym Konkursie Plastycznym „Pantofelek Kopciuszka”, oraz w Jesiennym Przedszkolnym Festiwalu „Dynia 2019”. Dzięki Wam korytarz przedszkola na kilka dni zyskał bajkowy klimat. Wszyscy podziwiali dyniowe karoce, a sam Kopciuszek nie wiedziałby, którą jechać na bal, bo wszystkie były piękne

       

     • Ogólnopolska akcja BohaterOn

     •  

      Uczniowie klas VI-VIII włączyli się w ogólnopolską akcję „BohaterOn – włącz historię!”, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Młodzież uczestniczyła w lekcjach historii poświęconym wydarzeniom z 1944 roku i sylwetkom powstańców. Zwieńczeniem akcji poświęconej patriotyzmowi było własnoręczne wykonanie kartek pocztowych, na których uczniowie zapisali słowa uznania, podziękowania i życzenia skierowane do Bohaterów Powstania Warszawskiego!!! Kartki wkrótce dotrą do adresatów 😊

     • Pasowanie na przedszkolaka

     •  

       

         Za sprawą zaczarowanego ołówka dzieci zostały dziś prawdziwymi przedszkolakami zaprezentowały poznane dotychczas piosenki i wierszyki. Zostały tez nadane nowe nazwy grup. Pierwsza grupa trzylatków od dziś to Pszczółki natomiast druga grupa to Biedronki

       

       

    • Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej

     •  

      Dzień Edukacji Narodowej obchodzony 14 października jest szczególnym świętem wszystkich osób powiązanych z edukacją: nauczycieli, uczniów, rodziców, władz samorządowych, pracowników administracji i obsługi oraz władz oświatowych. Uroczyste obchody święta, potocznie zwanego Dniem Nauczyciela, w naszej Szkole miały miejsce 10.10.2019 r. Podczas wydarzenia, które swoją obecnością uświetnili Proboszcz Parafii w Andrzejewie ksiądz dr Jerzy Kruszewski, Sekretarz Gminy Andrzejewo pan Robert Rosiak, przewodnicząca Rady Gminy pani Justyna Kazimierczuk, Przewodnicząca Rady Rodziców przy SP Andrzejewo pani Natalia Wyszomirska, emerytowani i obecni pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie, mieliśmy okazję obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów pod okiem pań Martyny Radzio, Agnieszki Lużyńskiej, Barbary Sobol, Anny Falkowskiej, Beaty Kowalskiej i pana Tadeusza Stańczyka. Po występach przyszła pora na życzenia i wyróżnienia przyznane przez Dyrektora Szkoły pana Wojciecha Strzeszewskiego.

       

       

       

       

     • Ślubowanie klas pierwszych

     •  

       

       

      9 października 2019 r. w progach Szkoły oficjalnie powitaliśmy pierwszaki jako pełnoprawnych członków naszej społeczności.