Każdy region naszego kraju może poszczycić się czymś, co go wyróżnia. Historia, zabytki, flora, fauna czy niezwykli ludzie, tworzą tożsamość danego miejsca. Teren powiatu ostrowskiego i zambrowskiego, w szczególności Andrzejewo i Łętownica, to miejsce gdzie 12 i 13 września 1939 roku rozegrała się ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty.
Pragnąc uczcić pamięć żołnierzy poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą, w czwartek, 12 września 2024 roku, odbyła się już po raz VII gra terenowa poświęcona wydarzeniom sprzed 85 lat. Jej organizatorem była Gmina Andrzejewo, we współpracy z Gminą Szumowo, Szkołą Podstawową im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie oraz Towarzystwem Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej.
Gra była skierowana do uczniów z klas ósmych szkół z terenu gmin: Andrzejewo i Szumowo. W tym roku do rywalizacji stanęło 5 drużyn ze Szkół Podstawowych w Szumowie, Srebrnej, Starej Ruskołęce, Ołdakach-Polonii oraz Andrzejewie. Opiekę na poszczególnymi drużynami sprawowali: p. Magdalena Staniaszek, p. Katarzyna Mianowska, p. Anna Kossakowska, p. Renata Han, p Jolanta Zalewska, p. Kamil Raczyński.
W ramach gry terenowej młodzież miała okazję do uczestnictwa w „żywej” lekcji historii. Zmagania rozpoczęły się przed budynkiem dawnej Szkoły Podstawowej w Łętownicy, gdzie powitał nas gospodarz gminy p. wójt Andrzej Pskiet. Następnie odbyło się losowanie kolejności startowej. Każda drużyna otrzymała swoją nazwę i odznaczenia – odpowiadające nazwom oddziałów walczących w szeregach 18 DP. W dalszej kolejności pięcioosobowe grupy uczniów, pod opieką swoich nauczycieli, rowerami wyruszyły na trasę z Łętownicy do Andrzejewa. Po drodze czekało na nich dziesięć punktów zadaniowych, na których mieli okazję poznać różne epizody bitwy i wykonać zadanie nawiązujące do wydarzeń z września 1939 r. Uczestnicy gry, mieli za zadanie zaliczenie wszystkich baz i zdobycie jak największej liczby punktów. Zadania sprawdzały m.in. umiejętność: czytania mapy z 1939 r., obliczania odległości na mapie, opatrywania rannego żołnierza i udzielania pierwszej pomocy; rozpoznania stroju i elementów wyposażenia polskiego i niemieckiego żołnierza; rzucania granatem, strzelania z karabinu do tarczy, odszukania za pomocą wykrywacza metalu zakopanych łusek po nabojach, zakładania stroju strażackiego na czas, złamania kodu do zaszyfrowanej skrzyni, rozwiązywania zagadek, krzyżówek czy odnalezienie i przeniesienie na noszach rannego żołnierza.
W końcowej kwalifikacji wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Andrzejewie, która z dumą od 51 lat nosi zaszczytne imię 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej. Zwycięską drużynę reprezentowali: Maria Kotomska, Aleksandra Kulesza, Maja Szymańska, Paweł Wyszomirski i Karol Kalata. Laureatom serdecznie gratulujemy!
Zwycięzcom i drużynom biorącym udział w grze terenowej zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Andrzejewie i Szumowie.
Gra była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Iwony Majewskiej, p. Barbary Nagórki, p. Agnieszki Przychodzeń, p. Ewy Zielonki p. Emilii Jasko, p. Renaty Predel, p. Ewy Warszawin, ks. Andrzeja Zielińskiego, płk. Grzegorza Świderskiego, p. Wojciecha Strzeszewskiego, p. Sławomira Tabędzkiego, pomysłodawcy gry - p. Damiana Jasko, p. Marka Krajewskiego, p. Grzegorza Tyszki oraz uczniów odgrywających rannych żołnierzy: Mai Dziarskiej, Jakuba Szaflickiego i Jakuba Parafińskiego.
Na zakończenie, w parafialnej stodole, czekał na wszystkich ciepły poczęstunek i pyszne ciasto serwowane przez p. Barbarę Terlikowską i p. Elżbietę Gutowską. Na podsumowaniu gry obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: p. wójt Beata Urszula Ponichtera z Andrzejewa i p. Iwona Jastrzębska z Szumowa, którym gorąco dziękujemy za ufundowane nagrody.
Cieszymy się, że gra terenowa już na stałe wpisała się w kalendarz imprez towarzyszących obchodom rocznicowym bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12-13 września 1939 roku. Przeniesienie poza mury szkoły procesu kształcenia, połączone z aktywnością fizyczną jest wspaniałą formą przekazywania historii i z pewnością na trwałe zapiszę się w pamięci jego uczestników.
DO ZOBACZENIA ZA ROK!