• Konkurs Kulinarny pt:„ Pyszne i zdrowe sałatki witaminowe”
     • Konkurs Kulinarny pt:„ Pyszne i zdrowe sałatki witaminowe”

     •  

      Jesień to czas, w którym szczególnie należy zadbać o nasze organizmy, dostarczyć cenne witaminy i inne składniki odżywcze. W Szkole Podstawowej w Andrzejewie 3 grudnia 2019 r. zorganizowano Konkurs Kulinarny pt:„ Pyszne i zdrowe sałatki witaminowe”, którego celem było uświadomienie dzieci i młodzieży na temat przygotowywania zdrowych posiłków. W konkursie wzięło udział 23 uczniów. Zespoły dwu i trzyosobowe wykonywały pod okiem organizatorów sałatki wg wybranego przez siebie przepisu.  Jury w składzie: p. sekretarz gminy p.Robert Rosiak, p. dyrektor szkoły Wojciech Strzeszewski, p. pedagog Anna Falkowska, p. Jolanta Zalewska, p. Marta Malinowska, p. Marta Dąbkowska  po degustacji wydało werdykt.  Najlepszą sałatkę wykonali: Anna Rostkowska i Mateusz Kotomski z kl. IV i oni zostali nagrodzeni głównymi nagrodami. Pozostałe grupy zdobyły wyróżnienia. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę oraz dyplom. Oczom JURY nie umknęło piękne przygotowanie strojów do pracy: fartuszków oraz nakryć głowy i dodatkowo nagrodziło uczennice z kl. III a: Maję Szymańską, Maję Brzozowską Maję Dziarską za oryginalny wygląd podczas pracy. Wszystkie sałatki były pyszne, pięknie podane i bogate w  warzywa lub owoce. Takie działania na pewno pozostawią w pamięci uczniów cenne wskazówki na temat zdrowego stylu życia.

       

    • "Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!!!"
     • "Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu!!!"

     •  

      tak właśnie brzmiało tegoroczne hasło obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej, w których uczestniczyła nasza szkoła. Wydarzenie odbywało się w dniach 18- 25 listopada. W ramach projektu przeprowadzono szereg zajęć edukacyjnych, których celem było zwrócenie uwagi na problem zmian klimatu oraz zachęcenie uczniów do działań w jego obronie.W poniedziałek (18.11.) odbyło się spotkanie z panią Zenobią Dzierżyc- zastępcą dyrektora Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zambrowie. Podczas prelekcji uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat rodzajów i ilości odpadów wytwarzanych przez ludzi oraz zasadach gospodarki odpadami. Spotkanie to uświadomiło również uczniom zagrożenia wynikające z nadmiernego zaśmiecania środowiska oraz potrzebę ograniczania ilości śmieci przez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku.Dnia 19 listopada Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ - SYSTEM S.A. przeprowadził dla klas VII i VIII warsztaty edukacyjne. Celem zajęć było zwiększenie poziomu wiedzy młodzieży na temat powstawania i wykorzystania paliw gazowych oraz bezpiecznej eksploatacji gazociągów przesyłowych. Uczniowie wzięli również udział w wyjątkowych warsztatach chemicznych. W specjalnie zaaranżowanym laboratorium młodzież otrzymała niezbędne narzędzia do pracy i pod okiem profesjonalistów wykonała ciekawe doświadczenia dotyczące gazów. Podsumowaniem zajęć był konkurs o charakterze edukacyjnym z wiedzy pozyskanej w czasie warsztatów. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, a pozostali uczestnicy upominki od firmy. Warsztaty pokazały młodzieży barwną stronę nauki i zachęciły do dalszego poznawania jej tajników.Przez kolejne dwa dni nauczyciele prowadzili „lekcje z klimatem", na których poruszane poruszali zagadnienia dotyczące przyczyn i skutków jego zmian. Podczas licznych dyskusji uczniowie wypracowali działania na rzecz poprawy klimatu i podpisali stosowne deklaracje.Podsumowanie projektu miało miejsce w piątkowy poranek. Wtedy to właśnie ulicami Andrzejewa przeszli uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej, którzy apelowali o czyste powietrze. Po marszu na terenie szkoły zasadzono pamiątkowe dęby.Społeczność szkolna dzięki włączeniu się w Tydzień Edukacji Globalnej wie, że

      "We are the superheroes, we can save the world”.

       

    • Konkurs recytatorski "Ocalić od zapomnienia"
     • Konkurs recytatorski "Ocalić od zapomnienia"

     •  

      26 i 27 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVII Konkursie Recytatorskim "Ocalić od zapomnienia" w Komorowie. Klasy I - III reprezentowały: Patrycja Dąbkowska, Amelia Pres i Natalia Tułowiecka, klasy IV - VI Bolesław Wyszomirski kl. 4, Aniela Czyżewska kl. 5 i Wiktoria Gwardiak kl. 6, klasy VII - VIII: Kamila Olszewska, Oliwia Nietubyć oraz Aleksandra Kuczyńska z klasy 7.Nasi recytatorzy spisali się na medal! Trzecie miejsca w swoich kategoriach zajęły Amelia Pres, Wiktoria Gwardiak oraz Oliwia Nietubyć.

       

     • Wycieczka do lasu

     •  

       

      Dnia 21 października uczniowie klas I-III, pod opieką wychowawców, wybrali się na ciekawą lekcję przyrody w lesie w miejscowości Przeździecko - Jachy. Podczas spaceru po lesie poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając.Rozpoznawały warstwy lasu, obserwowały napotkane rośliny- nazywały drzewa iglaste i liściaste, krzewy, mchy i rośliny runa leśnego. Wielką niespodziankę i radość sprawiły wszechobecne grzyby, które wszyscy zbierali z wielkim zapałem. Oczywiście podczas wyprawy nie mogło zabraknąć pikniku. Pyszne drugie śniadanie w takim otoczeniu smakowało o wiele bardziej niż zwykle.

      Dodatkową atrakcją wycieczki była możliwość samodzielnego zasadzenia drzewka. W lesie spotkaliśmy byłą uczennicę naszej szkoły- Panią Renatę Damętkę, która postanowiła na działce swoich rodziców zasadzić 5000 drzew i w przyszłości zbudować GROTĘ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. Każde dziecko samodzielnie sadziło swój srebrny świerk.

      Las zachwycił nas wspaniałymi jesiennymi barwami. Możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą dostarczyła wszystkim wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ciekawość. Z pewnością wrócimy w to miejsce niejednokrotnie, by podpatrywać jak wzrastają zasadzone przez nas drzewka.

      SKŁADAMY SERDECZNIE PODZIĘKOWANIA PANI RENACIEDAMĘTCE ZA UATRAKCYJNIENIE NASZEJ WYCIECZKII WSPANIAŁY POMYSŁ!

     • Wycieczka i udział w warsztatach plastycznych

     •  

       

      Trzynastego listopada 2019 roku uczniowie klas IV - VII uczestniczyli w warsztatach plastycznych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica. Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w zajęciach ceramicznych, podczas których mogli stworzyć własne skarbonki. Wiele radości sprawiło im również wykonanie kolorowych, pachnących mydełek, a także własnoręczne ozdobienie płóciennych toreb wielobarwnymi nadrukami. Młodzież posiadła też wiedzę na temat tworzenia materiału, na którym oparta jest nasza cywilizacja, czyli papieru czerpanego.

      Wszystkie wykonane w tym dniu przedmioty uczniowie zabrali do domu. Bardzo dobre wrażenie zrobiła na uczestnikach magiczna atmosfera panująca w Łucznicy.

    • Sukcesy naszych uczniów
     • Sukcesy naszych uczniów

     •  

      10 listopada 2019r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej miało miejsce podsumowanie cyklu imprez organizowanych w ramach projektu: „TYDZIEŃ DLA POLSKI”.Tego dnia wręczono m.in. nagrody w Konkursie Recytatorskim „A TO POLSKA WŁAŚNIE …”. Wśród laureatów znalazła się Amelia Pres z kl. III B, która dzięki pięknej interpretacji wiersza pt. ,,OJCZYZNO" Marii Kazimiery Sarnackiej stanęła na najwyższym stopniu podium, zdobywając I miejsce. W tej samej kategorii wyróżnienie przypadło Pawłowi Wyszomirskiemu z kl. IIIa.Podczas Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Jest takie miejsce….” w kategorii klas I-III wyróżnienie wyśpiewała Lidia Wojciechowska z kl. IIIa.GRATULUJEMY AMELCE, LIDII I PAWEŁKOWI I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

       

     • Turniej Szachowy

     • W ubiegły weekend szachiści z naszej Szkoły upamiętnili Rocznicę Odzyskania Niepodległości biorąc udział w dwóch turniejach. W niedzielę miłośnicy królewskiej gry rozegrali IV Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Małkinia Górna (w zawodach startowało 63 uczestników) a w poniedziałek Turniej Szachowy Wąsewska Wieża (zawody zgromadziły ponad 60 osób). Nasi uczniowie mogą być dumni ze swoich wyników. W Małkini Górnej: II miejsce zajął Adrian Zaremba w kategorii chłopców do lat 9, III miejsce zajęła Maja Szymańska, w kategorii dziewczynek do lat 9, III miejsce Marcin Majewski w kategorii chłopcy 10-12, II miejsce Krystian Zaremba w kategorii chłopcy 13-15. W Wąsewie: III miejsce Michał Ogonowski w kategorii chłopcy do lat 10, I miejsce Krystian Zaremba w kategorii chłopcy do lat 16. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • I miejsce w w powiatowym Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej o Puchar Starosty Ostrowskiego

     •  

      Uczniowie klasy VIII - Magda Ościłowska i Mateusz Rutkowski, których opiekunem była pani Jolanta Zalewska, zajęli I miejsce w w powiatowym Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej o Puchar Starosty Ostrowskiego z okazji obchodów Powiatowego Dnia Niepodległości.Pierwszym etapem było zaprezentowanie poprawnego zachowania w momencie styczności z nieprzytomnym poszkodowanym. Niezbędna w tym etapie była stuprocentowa znajomość teorii oraz praktyczne zastosowanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Następnie uczniowie byli oceniani pod względem opatrywania ran, po czym losowali jeden z trzech zestawów pytań, który wspólnie opracowywali, a ostateczne odpowiedzi prezentowali komisji.Gratulujemy!

       

       

     • Ogólnopolska akcja Szkoła do Hymnu

     •  

      11.11 nasza szkoła przystąpiła do akcji Szkoła do Hymnu. Wszyscy uczniowie, od tych najmniejszych po tych bardzo wyrosnietych, uroczyście odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego dając tym wyraz swojego patriotyzmu. #szkoladohymnu

       

       

       

       

       

     • Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”

     • Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”.Realizując I moduł pt. „Szanuję drugiego człowieka” swoją działalność skupiliśmy wokół „Kopciuszka” Braci Grimm. Ponieważ „Najpiękniej czyta moja mama i mój tata” bajkę przeczytały nam mama Poli i Niny Koc oraz mama Julka Jadczaka. Przedszkolaki segregując ziarna miały okazję przekonać się jak ciężko pracował Kopciuszek, a w myśl zasady „w naszej sali w czterech kątach każdy sam po sobie sprząta” sale przedszkolne zostały posprzątane, klocki posegregowane. W trakcie zajęć plastycznych przedszkolaki wykonały papierowe dynie i ozdobiły pantofelki. Dziękujemy rodzicom przedszkolaków za udział w Rodzinnym Konkursie Plastycznym „Pantofelek Kopciuszka”, oraz w Jesiennym Przedszkolnym Festiwalu „Dynia 2019”. Dzięki Wam korytarz przedszkola na kilka dni zyskał bajkowy klimat. Wszyscy podziwiali dyniowe karoce, a sam Kopciuszek nie wiedziałby, którą jechać na bal, bo wszystkie były piękne

       

     • Ogólnopolska akcja BohaterOn

     •  

      Uczniowie klas VI-VIII włączyli się w ogólnopolską akcję „BohaterOn – włącz historię!”, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Młodzież uczestniczyła w lekcjach historii poświęconym wydarzeniom z 1944 roku i sylwetkom powstańców. Zwieńczeniem akcji poświęconej patriotyzmowi było własnoręczne wykonanie kartek pocztowych, na których uczniowie zapisali słowa uznania, podziękowania i życzenia skierowane do Bohaterów Powstania Warszawskiego!!! Kartki wkrótce dotrą do adresatów 😊

     • Pasowanie na przedszkolaka

     •  

       

         Za sprawą zaczarowanego ołówka dzieci zostały dziś prawdziwymi przedszkolakami zaprezentowały poznane dotychczas piosenki i wierszyki. Zostały tez nadane nowe nazwy grup. Pierwsza grupa trzylatków od dziś to Pszczółki natomiast druga grupa to Biedronki

       

       

    • Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej

     •  

      Dzień Edukacji Narodowej obchodzony 14 października jest szczególnym świętem wszystkich osób powiązanych z edukacją: nauczycieli, uczniów, rodziców, władz samorządowych, pracowników administracji i obsługi oraz władz oświatowych. Uroczyste obchody święta, potocznie zwanego Dniem Nauczyciela, w naszej Szkole miały miejsce 10.10.2019 r. Podczas wydarzenia, które swoją obecnością uświetnili Proboszcz Parafii w Andrzejewie ksiądz dr Jerzy Kruszewski, Sekretarz Gminy Andrzejewo pan Robert Rosiak, przewodnicząca Rady Gminy pani Justyna Kazimierczuk, Przewodnicząca Rady Rodziców przy SP Andrzejewo pani Natalia Wyszomirska, emerytowani i obecni pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie, mieliśmy okazję obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów pod okiem pań Martyny Radzio, Agnieszki Lużyńskiej, Barbary Sobol, Anny Falkowskiej, Beaty Kowalskiej i pana Tadeusza Stańczyka. Po występach przyszła pora na życzenia i wyróżnienia przyznane przez Dyrektora Szkoły pana Wojciecha Strzeszewskiego.

       

       

       

       

     • Ślubowanie klas pierwszych

     •  

       

       

      9 października 2019 r. w progach Szkoły oficjalnie powitaliśmy pierwszaki jako pełnoprawnych członków naszej społeczności.

       

    • Wycieczka do Ciechanowca
     • Wycieczka do Ciechanowca

     •  

      W piękny jesienny poranek, 3 października 2019 r., klasa III  a oraz III b wybrały się na wycieczkę do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

      Pierwszym punktem programu był udział w lekcji muzealnej nt. „TRADYCYJNA OBRÓBKA WŁÓKNA LNIANEGO”. Uczniowie zapoznali się z teorią uprawy lnu oraz fazami jego przerobu (międlenie, trzepanie, czesanie, przędzenie, snucie osnowy, tkanie).

      Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie skansenu. Uczniowie obejrzeli wozownię, a w niej zabytkowe pojazdy konne, ogromny zbiór  maszyn i narzędzi rolniczych, m.in. zabytkowe traktory. Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały  gospodarstwa wiejskie i kryte strzechą chaty chłopskie z XVIII i XIX w., Dworek Myśliwski, XVIII - wieczny kościół z dzwonnicą, studnię z żurawiem, zagrody ze zwierzętami, pasiekę, a także młyn wodny i Muzeum Chleba.

      Jednym z najbardziej interesujących obiektów okazało się pierwsze w Polsce Muzeum Pisanki, w którego zbiorach znajdują się przepięknie, wykonane różnymi technikami pisanki ze wszystkich zakątków świata.

      W drodze do autokaru dzieci mogły zakupić drobne pamiątki i upominki. Uwieńczeniem wycieczki była wizyta w czyżewskiej pizzerii.

      Opieką na grupą sprawowały p. Barbara Ołdakowska , p. Ewa Warszawin i p. Magdalena Murawska.

      To była bardzo udana wyprawa. Dla wszystkich uczestników wycieczki było to niezapomniane przeżycie. Wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń i wielu nowych wiadomości.

       

       

       

     • IV Bieg Śladami Bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą

     •  

       

      15 września 2019 r. odbył się IV Bieg Śladami Bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą. Jak co roku, wielu biegaczy stanęło na starcie w Łętownicy, by oddać cześć poległym w bitwie. Dzisiejsze wydarzenie rozpoczęło się złożeniem kwiatów pod pomnikiem żołnierzy 18 DP poległych w bitwie 12-13 września 1939 r. Następnie 126 uczestników miało do pokonania ok. 6 km trasę. Na metę jako pierwszy dobiegł Piotr Krupa, pierwsza kobieta to Monika Nawrat, zaś najmłodszy biegacz to Szymon Zawistowski. Na finiszu zmagań wszyscy otrzymali pamiątkowe medale i przypinki, a później mogli się posilić żołnierską grochówką. Najszybsi biegacze otrzymali rowery ufundowane po raz kolejny przez firmę AGD Pasterski.

       

     • Gra terenowa "Ostatnia bitwa"

     •  

       

      12 września 2019 roku w Łętownicy i Andrzejewie odbyła się gra terenowa poświęcona ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty. Jej organizatorem była Gmina Andrzejewo, we współpracy ze Szkołą Podstawową im. 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej w Andrzejewie oraz Towarzystwem Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej. Gra byłą skierowana do uczniów z klas ósmych szkół z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo. Wśród celów jakie postawili przed sobą organizatorzy należy wymienić: promocję lokalnego dziedzictwa historycznego, rozbudzenie zainteresowania wydarzeniami rozgrywającymi się w przeszłości na terenie gmin Andrzejewo i Szumowo, pogłębianie wiedzy historycznej nt. wydarzeń z II wojny Światowej, a w szczególności ostatniej bitwy 18 DP w dniach 12-13 września 1939 r. Impreza była także doskonałą okazją do: kształtowania dumy z naszych bohaterów, przynależności do narodu polskiego, zachęcenia do dalszego badania i odkrywania lokalnej historii, kształcenie umiejętności współdziałania w grupie i pracy zespołowej, integracja dzieci i młodzieży z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo.Gra rozpoczęła się przed budynkiem dawnej szkoły podstawowej w Łętownicy. Tu uczestnicy zostali powitani przez organizatorów. Odbyło się losowanie kolejności startowej. Każda drużyna otrzymała swoją nazwę i odznaczenia – odpowiadające nazwom oddziałów walczących w bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem. Następnie pięcioosobowe grupy uczniów pod opieką swoich nauczycieli rowerami wyruszyły na trasę z Łętownicy do Andrzejewa. Czekało na nich dziesięć punktów zadaniowych, na których mieli okazję poznać różne epizody bitwy i wykonać zadanie nawiązujące do tych wydarzeń. W punkcie pierwszym obliczali odległość na mapie, w punkcie drugim poznawali historię rannego dowódcy pułkownika Stefana Kosseckiego. Ich zadaniem było udzielenie pomocy rannemu żołnierzowi i rozwiązanie testu z zakresu pierwszej pomocy. W kolejnych zadaniach ich umiejętności sprawdzali punktowi odgrywający role prawdziwych bohaterów sprzed 78 lat. Grzegorz Świderski wcielił się w rolę lekarza jednego z batalionów 71 pułku piechoty – Władysława Pręgowskiego, który operował rannych w kościele w Andrzejewie a po udzieleniu poszkodowanym niezbędnej opieki uciekł z Andrzejewa w przebraniu franciszkanina, w ten sposób udało mu się uniknąć niewoli. Tu uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać zagadkę, złamać szyfr, otworzyć skrzynię, w której znajdował się franciszkański habit i dostarczyć go lekarzowi. W rolę kierującego organizowaniem pomocy rannym żołnierzom, wikarego andrzejewskiego księdza Józefa Wiśniewolskiego wcielił się jego następca ksiądz Andrzej Zieliński. Na poszczególnych punktach czekały na uczestników interesujące zadania do wykonani: poszukiwanie ukrytych w ziemi łusek przy pomocy wyrywacza metali, gaszenie „płonącej osady” z wykorzystaniem zabytkowej pompy strażackiej. Uczniowie mieli także okazję przyjrzeć się z bliska jak wyglądało umundurowanie polskiego piechura w wrześniu 1939 roku oraz poznać elementy wyposażenia niemieckiego i polskiego żołnierza. Uczestnicy gry zwiedzili miejsca ważne dla historii i upamiętniania ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty: pomnik i mural w Łętownicy, pola na których toczyły się walki i gdzie przetrzymywano polskich jeńców, kościół w Andrzejewie, Mauzoleum żołnierzy 18 Dywizji Piechoty, mural w Andrzejewie. Na zakończenie czekał na wszystkich ciepły poczęstunek. Na podsumowaniu gry obecni byli przedstawiciele władz z Andrzejewa i Szumowa. Najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Ołdakach-Polonii. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody a wszyscy uczestnicy upominki.Taka forma przekazywania historii, połączona z aktywnością fizyczną posiada wiele zalet. Przede wszystkim uczniom łatwiej jest zapamiętać przekazywane treści. Dużą wartością gier terenowych jest przeniesienie poza mury szkoły procesu kształcenia. Imprezy pozwalają nabywać konkretne umiejętności związane z terenoznawstwem (uczniowie przed wyruszeniem na trasę otrzymali mapę z jej przebiegiem), regionalistyką, pierwszą pomocą, pracą w grupie, itp