VI GRA TERENOWA „ OSTATNIA BITWA 18 DP”
W czwartkowe popołudnie, 14 września 2023r., już po raz szósty młodzież z SP Szumowo, Stara Ruskołęka, Ołdaki i Andrzejewo wzięła udział w grze terenowej poświęconej ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty. Była ona jedną z form obchodów 84. rocznicy bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą 12-13 .09.1939r.
Gra rozpoczęła się przed budynkiem dawnej szkoły podstawowej w Łętownicy. Tu uczestnicy zostali powitani przez organizatorów. Odbyło się losowanie kolejności startowej. Każda drużyna otrzymała swoją nazwę i odznaczenia - odpowiadające nazwom oddziałów walczących w bitwie pod Łętownicą i Andrzejewem. Uczestnicy otrzymali mapę i pod opieką swoich nauczycieli rowerami wyruszyli na trasę z Łętownicy do Andrzejewa, gdzie rozlokowanych było dziesięć punktów zadaniowych. Trasa biegła polnymi drogami, a poszczególne zespoły przemieszczały się na rowerach.
Uczniowie musieli wykazać się znajomością historii i orientacją w terenie. W czasie trasy mieli okazję poznać różne epizody bitwy, rozwiązywali zagadki historyczne i wykonywali zadania nawiązujące do wydarzeń z 12-13 września 1339 roku. Uczestnicy gry musieli też wykazać się wiedzą, umiejętnościami, kondycją i siłą chociażby przy przenoszeniu na noszach „rannego żołnierza”. Każde wykonane zadanie było punktowane. Młodzież miała za zadanie m.in. obliczanie ilości dział, opatrywanie rannego , udzielanie pierwszej pomocy; rozpoznanie stroju i elementów wyposażenia polskiego i niemieckiego żołnierza; rzucanie granatem, strzelanie z karabinu do tarczy, odszukanie za pomocą wykrywacza metalu zakopanych łusek po nabojach, pokonania toru przeszkód, rozpoznawanie wyposażenia strażaka, rozwiązywania zagadek, krzyżówek.
Uczestnicy gry zwiedzili miejsca ważne dla historii i upamiętniania ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty: pomnik i mural w Łętownicy, pola na których toczyły się walki i gdzie przetrzymywano polskich jeńców, kościół w Andrzejewie oraz mauzoleum żołnierzy 18 DP .
W tym roku I miejsce zdobyła drużyna z naszej szkoły. W jej skład wchodzili: Bolesław Wyszomirski, Cezary Gniazdowski, Antoni Nietubyć, Michał Ogonowski i Kamil Kulesza. Zwycięska drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom i bony ufundowane przez Urząd Gminy w Andrzejewie.
Nad przebiegiem gry czuwali opiekunowie z poszczególnych szkół: p. Renata Han, p. Magdalena Staniaszek, p. Danuta Rostkowska, ks. Marek Ulatowski i p. Wojciech Strzeszewski.
Serdeczne podziękowania kierujemy do koordynatorów gry: p. Barbary Nagórki, p. Iwony Majewskiej, p. Ewy Zielonki, p. Ewy Warszawin, p. Agnieszki Przychodzeń, ks. Andrzeja Zielińskiego, p. Grzegorza Świderskiego, p. Sławomira Tabędzkiego, p. Grzegorza Tyszki, p. Marka Krajewskiego, p. Damiana Jasko, p. Wojciecha Strzeszewskiego, strażaków z OSP w Andrzejewie – p. Emilii Jasko, p. Renaty Predel. Dziękujemy również uczniom odgrywającym role żołnierzy na poszczególnych bazach: Jakubowi Szaflickiemu, Kacprowi Sobotce i Mikołajowi Jastrząb.
Taka forma zdobywanie wiedzy, połączona z aktywnością fizyczną, zachęca do dalszego badania i odkrywania lokalnej historii, kształcenia umiejętności współdziałania w grupie oraz integracji dzieci i młodzieży z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo.
Gra terenowa "Ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty" na stałe wpisała się w kalendarz obchodów rocznicowych bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem.
Wszystkim, którzy przyczynili się do jej zrealizowania serdecznie dziękujemy.
DO ZOBACZENIA ZA ROK!