• WYWIADÓWKA

          • Drodzy Rodzice!

            Zapraszamy Was na pierwszą wywiadówkę w roku szkolnym 2022/2023, która odbędzie się dnia 25 września 2022 r. o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej ul Srebińska 12a.

          • Dzień Przedszkolaka

          • "Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je razem tańcem i piosenką". 20 września przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Andrzejewie przystąpiły do Ogólnopolskiej Akcji pod patronatem miesięcznika " Bliżej Przedszkola". O godz. 10.00 dołączyliśmy z piosenką " Dziecięce marzenia" do chóru stworzonego przez ok. 1300 placówek z całego kraju. Nasze przedszkolaki wspólnymi siłami stworzyły dekorację nawiązującą do nadchodzącej jesieni i bawily się przy wesołej muzyce. Pan Dyrektor Wojciech Strzeszewski wręczył każdej grupie pamiątkowy dyplom i złożył najlepsze życzenia. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie dzieciom słodkich niespodzianek i upominków. A wszystkim Przedszkolakom życzymy, aby spelnily się wszystkie Wasze marzenia.

        • V GRA TERENOWA „OSTATNIA BITWA 18 DP”
          • V GRA TERENOWA „OSTATNIA BITWA 18 DP”

          • 14 września 2022r. odbyła się gra terenowa poświęcona ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty. Była ona jedną z from obchodów 83. rocznicy bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą 12-13 .09.1939r. Gra była skierowana do uczniów z klas ósmych szkół podstawowych z terenu gmin Andrzejewo i Szumowo. W tym roku gościliśmy 5 drużyn: dwie  z Szumowa, po jednej ze Starej Ruskołęki, Ołdak Polonii i Andrzejewa.

            Gra rozpoczęła się przed budynkiem dawnej szkoły podstawowej w Łętownicy. Tu uczestnicy zostali powitani przez organizatorów. Odbyło się losowanie kolejności startowej. Każda drużyna otrzymała swoją nazwę i odznaczenia - odpowiadające nazwom oddziałów walczących w bitwie pod Łętownicą   i Andrzejewem. Uczestnicy otrzymali mapę i pod opieką swoich nauczycieli rowerami wyruszyli na trasę z Łętownicy do Andrzejewa, gdzie rozlokowanych było dziesięć punktów zadaniowych. Trasa biegła polnymi drogami, a poszczególne zespoły przemieszczały się na rowerach.

            Uczniowie musieli wykazać się znajomością historii i orientacją w terenie. W czasie trasy mieli okazję poznać różne epizody bitwy,  rozwiązywali zagadki historyczne i wykonywali zadania nawiązujące do wydarzeń z 12-13 września 1339 roku. Uczestnicy gry musieli też wykazać się wiedzą, umiejętnościami, kondycją i siłą chociażby przy przenoszeniu na noszach „rannego żołnierza”. Każde wykonane zadanie było punktowane. Młodzież miała za zadanie m.in. czytanie mapy; obliczanie odległości na mapie,  opatrywanie rannego , udzielanie pierwszej pomocy;  rozpoznanie stroju i elementów wyposażenia polskiego i niemieckiego żołnierza;  rzucanie granatem, strzelanie z karabinu  do tarczy, odszukanie za pomocą wykrywacza metalu zakopanych łusek po nabojach, pokonania toru przeszkód, rozpoznawanie wyposażenia  strażaka,  rozwiązywania zagadek, krzyżówek.

            Uczestnicy gry zwiedzili miejsca ważne dla historii i upamiętniania ostatniej bitwy 18 Dywizji Piechoty: pomnik i mural w Łętownicy, pola na których toczyły się walki i gdzie przetrzymywano polskich jeńców, kościół w Andrzejewie, mauzoleum żołnierzy 18 Dywizji Piechoty .

                Po podliczeniu punktacji okazało się , że dwie szkoły zdobyły taką samą ilość punktów  i konieczna była dogrywka, w której ostatecznie Andrzejewo minimalnie pokonało drużynę  z Szumowa.  Drużynom biorącym udział w grze terenowej zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Urząd Gminy w Andrzejewie.

                 Nad przebiegiem gry czuwali opiekunowie z poszczególnych szkół: p. Renata Han, p. Magdalena Staniaszek, p. Iwona Zubowicz, p. Kamil Raczyński, ks. Marek Ulatowski.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do koordynatorów gry: p. Barbary Nagórki, p. Iwony Majewskiej, p. Ewy Zielonki, p. Ewy Warszawin, p. Sylwii Kiempistej, ks. Andrzeja Zielińskiego,  p. Grzegorza Świderskiego, p. Sławomira Tabędzkiego, p. Grzegorza Tyszki,  p. Marka Krajewskiego, p. Damiana Jasko, p. Wojciecha Strzeszewskiego, strażaków z OSP w Andrzejewie – p. Emilii Jasko, p. Renaty Predel, p. Artura Wardaszki, p. Marka Baranowskiego. Dziękujemy również uczniom odgrywającym role żołnierzy na poszczególnych bazach: Anieli Sutkowskiej, Franciszkowi Sołowińskiemu i Kamilowi Kuleszy. Niskie ukłony składamy Gminie Andrzejewo za ufundowanie nagród i poczęstunek,  a Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce za pyszne ciasto.

            Impreza była także doskonałą okazją do kształtowania dumy z naszych bohaterów, przynależności do narodu polskiego, zachęcenia do dalszego badania i odkrywania lokalnej historii, kształcenia umiejętności współdziałania w grupie i pracy zespołowej oraz integracji dzieci i młodzieży z terenu gmin Andrzejewo  i Szumowo.

            Taka forma przekazywania historii, połączona z aktywnością fizyczną posiada wiele zalet. Przede wszystkim uczniom łatwiej jest zapamiętać przekazywane treści. Dużą wartością gier terenowych jest przeniesienie poza mury szkoły procesu kształcenia. Imprezy pozwalają nabywać konkretne umiejętności związane z terenoznawstwem (uczniowie przed wyruszeniem na trasę otrzymali mapę z jej przebiegiem), regionalistyką, pierwszą pomocą, pracą w grupie, itp.

            Gra terenowa "Ostatnia bitwa 18 Dywizji Piechoty" na stałe wpisała się w kalendarz obchodów rocznicowych bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem i stała się stałą ofertą edukacyjną skierowaną do uczniów szkół podstawowych. Wszystkim, którzy przyczynili się do jej zrealizowania serdecznie dziękujemy.

            DO ZOBACZENIA ZA ROK!

        • PRZEDSZKOLAKI NA BASENIE
          • PRZEDSZKOLAKI NA BASENIE

          • We wtorek 13 września rozpoczęły się zajęcia rekreacyjne z nauką pływania dla przedszkolaków. Będą one odbywały się co 2 tygodnie w Miejskiej Pływalni  „ WODNIK”  w Wysokiem Mazowieckiem.  Przedszkolaki pod fachowym okiem instruktora – ratownika z udziałem nauczycieli  oraz rodziców, będą korzystały z zabaw w wodzie oraz uczyły się pływania. Zajęcia polegają na intensywnych, ciekawych ćwiczeniach i zabawach oswajających z wodą, urozmaiconych zabawkami, elementami pomocniczymi do nauki pływania tj. deski, makarony, piłki gumowe różnej wielkości, obręcze… Wielką atrakcją była możliwość skorzystania z jacuzzi, dzieci mogły również zjeżdżać ze zjeżdżalni.

            Zajęcia na basenie są atrakcyjną formą zajęć spędzania wolnego czasu  i ważnym elementem wspierania rozwoju dzieci. Doskonale rozwijają koordynację ruchową, korygują wady postawy, hartują, zmniejszają napięcie mięśniowe, usprawniają wydolność krążeniowo - oddechową, uczą panowania nad emocjami, pomagają pokonywać lęki i nieśmiałość, uczą dyscypliny i współdziałania w grupie, a przede wszystkim zapewniają relaks  i wspaniałą zabawę. Dlatego też ogromnie cieszy nas duże zainteresowanie tą formą oswajania dzieci z wodą,  zarówno ze strony rodziców jak i dzieci.

            Pływanie i zabawa na basenie świetnie wpływają na harmonijny rozwój dziecka, a także podnoszą odporność organizmu na infekcje. A przede wszystkim - dla dzieci jest to świetna zabawa i przygoda! Były to pierwsze tego typu zajęcia na basenie, ale na pewno nie ostatnie.

            Spójrzmy jak fantastycznie sobie radziły nasze maluchy …

        • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
          • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

          • Szkoła Podstawowa w Andrzejewie od 1973 roku nosi zaszczytne imię 18 Dywizji Piechoty Ziemi Łomżyńskiej. Każdego roku, w drugą niedzielą września, z dumą bierzemy udział w uroczystościach  upamiętniających bitwę pod Łętownicą i Andrzejewem.

            W tym roku również 11.09.2022 r, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, nasza młodzież wraz z dyrekcją, wychowawcami i rodzicami, licznie stawiła się u progu andrzejewskiej świątyni, gdzie w 83. rocznicę bitwy odbyła się Msza Święta ku czci poległych.   W uroczystościach wzięli udział żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej, przedstawiciele władz i samorządów, kombatanci, duchowieństwo, rodziny poległych, poczty sztandarowe , uczniowie oraz mieszkańcy. Uczestnicy uroczystości wysłuchali okolicznościowych przemówień. Na koniec wysłuchaliśmy krótkiej części artystycznej w wykonaniu chóru szkolnego, który  zaśpiewał hymn oraz kilka  pięknych pieśni  patriotycznych.

            Po nabożeństwie udaliśmy się na cmentarz grzebalny, gdzie po apelu poległych i salwie honorowej,  delegacje złożyły wieńce i kwiaty na Mauzoleum żołnierzy 18 DP oraz pomniku żołnierzy Armii Krajowej.

            Po części oficjalnej mieliśmy okazję obejrzeć pokaz walki wręcz prezentowaną przez  żołnierzy 18 DZ oraz wystawę militariów i sprzętu wojskowego.

            Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, atmosfera była naprawdę podniosła i wspaniała. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne oddanie hołdu naszemu patronowi.

             

          • VI Masowy Bieg z okazji 83 rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem

          • 16 września nasi uczniowie brali udział w VI Masowym Biegu z okazji 83 rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. W kategorii chłopców III miejsce zajął Daniel Predel z klasy VIII, natomiast podium w kategorii dziewcząt w całości zajęły nasze uczennice: Gabriela Kraszewska (kl. V), Antonina Bauer (kl. VIb) i Klara Kocińska (kl. V). Wszystkim uczestnikom biegu gratulujemy. Jesteśmy z Was DUMNI!!!

        • Czujnik smogu w ramach ESA
          • Czujnik smogu w ramach ESA

          • Szkoła Podstawowa w Andrzejewie w czerwcu 2022 r. wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „1200 czujników smogu”, który zakończył się dla nas sukcesem. Oznacza to, że nasza szkoła znalazła się na zwycięskiej liście szkół, które dołączyły do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA). W ramach projektu szkoła otrzymała czujnik smogu i tablicę LED do wyświetlania wyników pomiarów.

            Przy tej okazji dziękujemy Alicji Świerżyńskiej z klasy VIII, która wykonała tematyczny plakat i dzięki temu zwiększyła szansę na powodzenie w konkursie.

            Koordynatorkami projektu są: Beata Kowalska i Iwona Majewska

        • VII RAJD ROWEROWY  "ŚLADAMI 18 DYWIZJI PIECHOTY - MŁODZI PAMIĘTAJĄ 2022"
          • VII RAJD ROWEROWY "ŚLADAMI 18 DYWIZJI PIECHOTY - MŁODZI PAMIĘTAJĄ 2022"

          • Lekcja historii w terenie? Dlaczego nie? Właśnie tak, spędzili swoje popołudnie uczniowie ze Szkół Podstawowych Gminy Andrzejewo. W czwartek 8 września 2022 roku wzięli udział w VII Radzie Rowerowym, który był jedną z from upamiętnienia 83. Rocznicy Bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą.

                 Rajd rozpoczął się na Mauzoleum Żołnierzy 18 DP w Andrzejewie. Tam uczestników wydarzenia powitała p. Wójt Beata Ponichtera oraz Dyrektor SP w Andrzejewie p. Wojciech Strzeszewski. Pani Ewa Warszawin przybliżyła uczniom historię powstania i tragiczne koleje losu 18 Dywizji Piechoty. Pokazywała zebranym fotografie i dokumenty z okresu walk. Zapalono znicze i minutą ciszy uczczono pamięć 400 poległych żołnierzy.

                 Następnie wszyscy udali się do świątyni w. WNMP w Andrzejewie, gdzie p. Damian Jasko w interesujący sposób opowiedział zebranym o roli, jaką pełnił kościół po bitwie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa unikatowych fotografii, dokumentujących tamte wydarzenia.

                 Kolejnym punktem  rajdu był przejazd do Łętownicy, gdzie mieści się pomnik poświęcony żołnierzom 18 DP, którzy walczyli z hitlerowskim najeźdźcą w bitwie pod Andrzejewem                        i Łętownicą 12 i 13 września 1939 roku. Po zapaleniu zniczy młodzież skupiła się u stóp postumentu, gdzie poznała losy  patrona SP w Andrzejewie oraz ważne epizody bitwy. Poznaliśmy wszystkich jej dowódców, oraz szczegóły ostatniej bitwy dywizji, nie bez powodu zwanej „ Żelazną” i „Nieugiętą”. Wypowiedzi poparte były oglądaniem fotografii                                       i dokumentów z 1939 roku. Młodzież sprawdziła swoją wiedzę w quizie, sprawdzającym znajomość dat, nazwisk  i ważnych wydarzeń z historii 18 DP. Po zapaleniu zniczy uczestnicy rajdu z dumą odśpiewali hymn szkoły.  

                 Spotkanie zakończyło się ogniskiem na terenie dawnej szkoły w Łętownicy. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez sołtysa Łętownicy p. Katarzynę Borową, radnego Jerzego Krakówkę  oraz Koło Gospodyń i rodziców naszych uczniów mieszkających w tej miejscowości. Podczas ogniska zaśpiewaliśmy wiele piosenek o tematyce wojskowej i świetnie się bawiliśmy.

                 Nad przebiegiem imprezy czuwali dyrektorzy szkół: p. Agnieszka Choromańska ( SP Ołdaki Polonia), p. Wioletta Wajszczyk ( SP Stara Ruskołęka) i p.Wojciech Strzeszewski ( SP Andrzejewo). Opiekę na uczniami sprawowali: p. Renata  Han, p. Iwona Majewska, p. Katarzyna Sutkowska, p. Sylwia Kiempista  p. Ewa Zielonka, p. Ewa Warszawin, p. Damian Jasko, p. Kamil Rosiński.

                 Serdeczne podziękowania kierujemy do niezawodnych strażaków z OSP w Andrzejewie – p. Dariusza Wajszczyka i Artura Wardaszki, którzy jak co roku czuwali nad naszym bezpieczeństwem.

                 Rajd rowerowy był doskonałą okazją do wzbogacenia swojej wiedzy o historii naszego regionu, a także integracji szkół. Ponadto po miesiącach spędzonych na zdalnym nauczaniu, młodzież chętnie i aktywnie spędziła czas na świeżym powietrzu.  Postawa i zaangażowanie organizatorów i uczestników imprezy jest świadectwem patriotyzmu i żywej pamięci o bohaterach walczących w obronie naszej Ojczyzny.

             

            DO ZOBACZENIA ZA ROK !

          • Uroczyste rozpoczęcie oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Andrzejewie

          • 31 sierpnia 2022 r o godz.9:00 na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste rozpoczęcie oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Andrzejewie. Dyrektor szkoły Wojciech Strzeszewski serdecznie powitał zaproszonych gości - Panią Wójt Beatę Urszulę Ponichterę, Przewodniczącą Rady Rodziców Natalię Wyszomirską, grono pedagogiczne, rodziców i dzieci, a szczególnie nowo przyjętych do naszych oddziałów przedszkolnych. W swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie, że coraz więcej dzieci zostało zapisanych do poszczególnych grup.

            Dyrektor Wojciech Strzeszewski poinformował rodziców, że w każdej grupie wiekowej wprowadza się język angielski, będą wyjazdy na basen i zajęcia taneczne. Następnie głos zabrała Pani Wójt Beata Ponichtera, która powitała nauczycieli, rodziców i przedszkolaków. Przedstawiła rodzicom, że w tym roku szklonym powstanie ogólnodostępny plac zabaw z prawdziwego zdarzenia nowoczesnymi i bezpiecznymi urządzeniami. Na zakończenie Dyrektor Szkoły przedstawił nauczycieli, którzy będą wychowawcami w poszczególnych grupach. Wychowawcami dwóch grup oddziałów przedszkolnych zostały: Pani Ewa Warszawin i Monika Kulesza. Opiekunami grup 5 – latków - Bożena Kotomska i Bogumiła Bauer. Grupę 4- latków poprowadzi Pani Joanna Gwardiak. Wychowawcą najmłodszej grupy 3- Latków będzie Pani Marzena Pszczołowska. Na zakończenie pan Dyrektor życzył wszystkim dzieciom, by czas spędzony w przedszkolu był dla nich radosny i owocny w zdobywaniu wielu umiejętności, natomiast rodzicom zadowolenia z osiągnięć swoich pociech.

          • Dzień otwarty w oddziałach przedszkolnych

          • 28 sierpnia 2022r. o godz.14:30 odbył się ,,Dzień otwarty” w oddziałach przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Andrzejewie. Na spotkanie zostali zaproszeni rodzice i dzieci grup 3 i 4 letnich. Dyrektor Szkoły Wojciech Strzeszewski serdecznie powitał zaproszonych gości - Panią Wójt Beatę Urszulę Ponichterę, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Natalię Wyszomirską, rodziców i dzieci.

            Pani Wójt Beata Ponichera powitała dzieci i rodzice słodkim poczęstunkiem, natomiast Pani Natalia Wyszomirska przygotowała nagrodę – niespodziankę. Podczas tego dnia dzieci, które jeszcze nie uczęszczały do przedszkola w towarzystwie rodziców mogły zapoznać się z pracującymi paniami, wyposażeniem sal i placu zabaw. Dzień ten dostarczył dzieciom mnóstwo radości i pokazał, że mamy dobrze wyposażone sale w pomoce dydaktyczne, sprzęt multimedialny,( telewizor, komputer, drukarkę), zabawki. Bardzo dziękujemy rodzicom za przyjęcie zaproszenia i uczestniczenia w tym ważnym dniu. Mamy nadzieję, że dzieci i rodzice miło spędzili czas. Dziękujemy !!!

        • Wycieczka do Warszawy grupy "Krasnoludki"
          • Wycieczka do Warszawy grupy "Krasnoludki"

          • 28 czerwca 2022 r. nasze ,,Krasnoludki” z grupy 4-latków wraz z rodzicami i wychowawcą Bożeną Kotomską wyjechały na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Początek wakacji już się rozpoczął a te wspólnie spędzone chwile były niesamowite. Pierwszym punktem zwiedzania Warszawy była wesoła przygoda w Centrum Nauki Kopernik w ,,Galerii Bzzz!”. Dzieci mogły wszystko dotykać, badać oraz sprawdzać jak działają tajemnicze eksponaty. Zaraz po wejściu dzieci miały możliwość uruchamiania instrumentów muzycznych, zagrać na różnych instrumentach i posłuchać różnych dźwięków. Wielką zabawą, ale i nauką było przeprowadzenie doświadczenia z wodą, poznanie działanie wiru wodnego, młyńskiego koła, czy też wodnego pistoletu. Dzieci patrzyły przez peryskop, lornetkę i rozpoznawały ślady mieszkańców lasu, sprawdzały, jakie odgłosy i zapachy można znaleźć w przyrodzie. Ciekawym eksperymentem było odciskanie swojej dłoni. Mięliśmy okazję wesoło bawić się, układać klocki, zjeżdżać, wspinać się, chować się w różnych zakamarkach. Dużym zainteresowaniem dzieci było zrobienie bardzo dużej banki mydlanej. Następną atrakcją było planetarium, gdzie można było obserwować rozgwieżdżone niebo i posłuchać prezentera, który opowiadał nam o gwiazdozbiorach i o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie został wyświetlony film pt. ,,Polaris”. Poznaliśmy historię spotkania pingwina James i niedźwiedzia polarnego Władimira, którzy starają się odpowiedzieć na pytanie dlaczego na biegunach występuje noc polarna i czy ma to np. związek z tym, że oba są pokryte lodem albo z tym, że Święty Mikołaj potrzebuje dużo czasu żeby dostarczyć prezenty. Ostatnią atrakcją była Wizyta w Muzeum Iluzji. Zaznajomiliśmy się ze znajdującymi się tu eksponatami. Wszyscy dobrze bawiliśmy się w komnacie luster, ale nie tych krzywych zwierciadeł, a tych zwykłych, ustawionych na przeciwko siebie. Takie położenie daje efekt wielokrotnego odbicia sylwetki. Rozmnożyliśmy się w szybkim tempie. Był tam też pokój cieni, który w trzech kolorach przedstawiał postać. Bardzo cieszyły się dzieci z Tunelu Vortex - to prawdziwe wyzwanie dla naszego błędnika i zmysłu równowagi. Przestrzeń pełna migoczących świateł sprawiła, że dzieci szybko pokonywały krótki odcinek i świetnie się bawiły. Był to dzień pełen wrażeń, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy rodzicom za opiekę i wspólnie spędzony czas.

        • POŻEGNANIE STARSZAKÓW – ZAKOŃCZENIE PRZEDSZKOLA 2021/2022
          • POŻEGNANIE STARSZAKÓW – ZAKOŃCZENIE PRZEDSZKOLA 2021/2022

          • "Dzieciństwo ma zaledwie kilka lat
            I krótkie spodnie w kratkę
            Na twarzy uśmiech, we włosach wiatr,
            A w buzi czekoladkę."
             

            Czas płynie nieubłaganie. Dzieci , które jeszcze niedawno przekraczały progi naszego przedszkola, dzisiaj żegnają się z nim, przygotowują się do rozpoczęcia kolejnego etapu swojego rozwoju- edukacji szkolnej.
            23 czerwca starszaki: dzieci 6-letnie z grupy A i B przygotowały uroczystość pożegnalną z przedszkolem, którą swoją  obecnością zaszczycili znakomici goście: Wójt Gminy Pani Beata Ponichtera, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Natalia Wyszomirska, Dyrektor Szkoły Podstawowej Pan Wojciech Strzeszewski oraz Sekretarz Gminy Pan Robert Rosiak. Uroczystość rozpoczęła się od podniosłego tańca - poloneza w wykonaniu naszych starszaków. Następnie odbyła się krótka część artystyczna. Dzieci recytowały i śpiewały piosenki opowiadające o pożegnaniu z przedszkolem, tęsknocie za beztroskimi latami , ale również o nowych zadaniach czekających przed nimi, przyszłymi uczniami. Na koniec przyszedł czas na nagrody i podziękowania. Pan Dyrektor życzył starszakom sukcesów w szkole, a ich rodzicom podziękował za szczególne zaangażowanie w pracę przedszkola. Podczas uroczystości, zostały wręczone dwóm dziewczynkom, nagrody specjalne w postaci książek za 100% frekwencję. Otrzymały je : Martyna Gocłowska z grupy ,, Biedronki” i Patrycja Zaręba z grupy ,, Krasnoludki”. Uroczystość uświetniona została pokazami tanecznymi dzieci 5 i 6 letnich oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Andrzejewie. Pożegnania zawsze są trudne. Ze wzruszeniem w sercach , ale i z uśmiechem na ustach życzymy Wam drogie sześciolatki – POWODZENIA W SZKOLE.

             

          • Codzienne życie pszczół

          • http://przedszkole.wilamowice.pl/wp-content/uploads/2011/12/psz.jpg

            Organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań to zagadnienie bardzo ciekawe i tajemnicze. O tym jak wygląda codzienność w ulu nasze przedszkolaki dowiedziały się 13 czerwca w czasie spotkania z panem S. Zaremba- pszczelarzem a zarazem wielkim pasjonatem pszczół.

            W czasie spotkania dzieci poznały różne rodzaje uli, mogły zobaczyć wnętrze, dowiedzieć się do czego służą poszczególne elementy ich wyposażenia.

            Dzieci poznały etapy rozwoju pszczoły, dowiedziały się jaką rolę w ulu pełni matka, kim jest truteń, kto informuje pszczoły gdzie kwitną kwiaty.

            Przedszkolaki miały możliwość zobaczenia niektórych narzędzi niezbędnych w pracy pszczelarza, chętne dzieci mogły nawet wcielić się w jego rolę przymierzając ubranie zakładane przed wejściem do pasieki.

            Pan pszczelarz mówił również o różnych rodzajach miodu oraz jego właściwościach leczniczych. Smak miodu poznały wszystkie dzieci, bowiem spotkanie kończyła degustacja miodu oraz pamiątkowe zdjęcia.

             

          • Bezpieczne wakacje- spotkanie z policjantem w oddziale przedszkolnym.

          • Już wkrótce wakacje, na które z wielką niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych dlatego odbyło się spotkanie z policjantem. Dnia 7 czerwca 2022r. nasz oddział przedszkolny odwiedził pan dzielnicowy- mł. asp. Artur Dziwulski.

            Podczas spotkaniu przypomniał on dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku. Wszyscy utrwalili sobie także zasady poruszania się po drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię. Pan policjant przypomniał nam także zasady zachowania podczas zabaw w domu i na podwórku. Dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem, hulajnogą oraz jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie zbliżających się wakacji.

            Na zakończenie spotkania każdy mógł obejrzeć wnętrze radiowozu, posłuchać sygnału dźwiękowego i zrobić pamiątkowe zdjęcie z niezwykłym gościem.

            Dziękujemy Panu dzielnicowemu za przybycie i cenne rady, które uchronią dzieci przed różnymi zagrożeniami i pozwolą bezpiecznie spędzić wakacje.